| |     latinica | english  
Насловна
ПРИЈАВА ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
 
Председник Републике Србије А. Вучић, донео је одлуку о расписивању ванредних избора за посланике Народне скупштине који ће се одржати 17. децембра 2023. године.
 
Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима. Обавештење се може преузети преко следећег линка:
 

Oпширније...
Књига жалости
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Након трагичног губитка 9 живота у пуцњави у Основној школи "Владислав Рибникар" у Београду 3. маја 2023. године, Влада Републике Србије прогласила је тродневну националну жалост, од 5. Маја до 7. Маја 2023.
 

Oпширније...
Попис становништва, домаћинстава и станова 2022. године

Поводом пописа држављана Р. Србије на боравку у иностранству, обавештавамо да се попис спроводи само на територији Р. Србије. У попису се прикупљају подаци и о члановима домаћинства који се у време пописа налазе у иностранству (школују се, раде или бораве у иностранству из других разлога). За та лица податке дају чланови њихових домаћинстава у Р. Србији.

У периоду спровођења пописа, од 1. до 31. октобра 2022. године, Републички завод за статистику спроводи истовремено и Истраживање о држављанима Р. Србије који живе у иностранству а које је намењено управо држављанима који, са свим члановима свог домаћинства или као самачко домаћинство, живе у иностранству. Упитник је доступан на сајту РЗС, од 1. октобра:

https://www.stat.gov.rs/

Сврха овог истраживања је да се добије потпунија слика о бројности, основним демографским, миграторним, образовним и другим карактеристикама држављана Р. Србије у иностранству.



Председник Вучић положио заклетву

Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.


Oпширније...
Селаковић: Ситуација на КиМ далеко од нормалне и стабилне
  Говор министра спољних послова Републике Србије Николе Селаковића на седници Савета безбедности Уједињених нација посвећеној раду УНМИК-а:
________________

Oпширније...
Селаковић: Председник Вучић освојио 7,3 пута више гласова у дијаспори у односу на 2017. годину

  Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је данас да је председник Александар Вучић на изборима 3. априла освојио 7,3 пута више гласова у дијаспори у односу на изборе 2017. године, што је невероватан скок и потврда подршке марљивом и вредном раду, као и заступању интереса Србије која се на велика врата вратила на светску и европску сцену и на листу кредибилних држава.


Oпширније...
Селаковић разговарао са министром иностраних послова Кине
  Министар спољних послова Србије Никола Селаковић разговарао је телефоном са државним саветником и министром иностраних послова Кине Ванг Јием.
Министар Селаковић је поручио да је Србија поносна на челично пријатељство и свеобухватно стратешко партнерство које има са Кином, истакавши спремност за даље јачање сарадње у свим областима.

Oпширније...
Расписани конкурси за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.


Oпширније...
Председник Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић уручио је данас, поводом Дана државности Србије, одликовања заслужним појединцима и институцијама и том приликом поручио да славећи Сретење, чинимо посвету нашим великим претходницима и шаљемо поруку да желимо слободну, јаку, и модерну Србију.


Oпширније...
Министар Селаковић разговарао са амбасадорком Народне Републике Кине
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић састао се данас са амбасадорком Народне Републике Кине Чен Бо.
Министар Селаковић изразио је задовољство због континуираног јачања пријатељства, политичког дијалога на високом и највишем нивоу и свеобухватног стратешког партнерства наше две земље. 

Oпширније...
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Поводом републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије који је расписан за 16. јануар 2022. године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:
 
Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (25. децембар 2021. године), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећем републичком референдуму гласати у иностранству.

Oпширније...
Председник Вучић обишао радове на инфраструктурним пројектима у Моравичком округу

 

 

 

 

 

 

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић обишао је данас радове на инфраструктурним пројектима у Моравичком округу, у оквиру којих је присуствовао обележавању почетка радова на обилазници око Горњег Милановца која је део приступне саобраћајнице од петље Таково на ауто-путу „Милош Велики“, након чега је обишао и почетак радова на изградњи ауто-пута Е-763, на деоници Прељина-Пожега.


Oпширније...
Састанак председника Вучића са представницима кинеске грађевинске компаније “Power Construction Corporation of China Limited”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са представницима кинеске грађевинске компаније „Power Construction Corporation of China Limited”. Након састанка потписан је Kомерцијални уговор o пројектовању и извођењу радова на изградњи приступне саобраћајнице Горњи Милановац - петља Таково, као и Оквирни споразум о реализацији пројеката изградње обилазница око Пожеге, Ужица, Лознице и тунела испод превоја Кадињача. Уговор и споразум потписали су представници Владе Републике Србије, Јавног предузећа Путеви Србије и компаније Power Construction Corporation of China Limited. 

Oпширније...
Премијерка Брнабић: Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је битна улога Унеска у заштити и очувању баштине.


Oпширније...
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову

 

 

 

 

 

 

 

 

Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову


Oпширније...
Састанак председника Србије са државним саветником и министром спољних послова Народне Републике Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић састаo се са државним саветником и министром спољних послова Народне Републике Кине Ванг Јиом, са којим је разговарао о пријатељским и економским односима двеју земаља, али и о заједничким пројектима које Република Србија и НР Кина реализују, а који су вредни готово осам милијарди евра.


Oпширније...
Челично пријатељство и стратешко партнерство Србије и Кине

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Министар Селаковић је изразио задовољство поводом прве билатералне посете министра Ванга Србији, иако је шеф кинеске дипломатије и раније боравио у посетама нашој земљи као члан делегација кинеског премијера и председника. Ово је уједно и прва билатерална посета шефа кинеске дипломатије Београду након више од десет година. Нагласио је да Србију и Кину вежу челично пријатељство и свеобухватно стратешко партнерство, као и узајамна подршка у питањима од суштинског националног интереса.

 


Oпширније...
Односи Србије и Кине достигли нови ниво

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Државни саветник и министар спољних послова Народне Републике Кине Ванг Ји борави у дводневној посети Србији. Током првог дана посете састао се са председницом Владе Србије Аном Брнабић и председником Народне скупштине Ивицом Дачићем.


Oпширније...
Говор министра спољних послова Србије Николе Селаковића на седници Савета Безбедности Уједињених Нација
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oпширније...
Министар Селаковић упутио честитку поводом Дана оснивања Народне Републике Кине

„Дозволите ми да Вам и овом свечаном приликом честитам стогодишњицу постојања Комунистичке партије Кине, чије је мудро и предано руководство, предвођено председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом, постигло импресивне резултате у свим сферама развоја и омогућило хармонију и благостање кинеском народу. Уверен сам да ће и у годинама које долазе, кинеска дипломатија, на челу са Вама, наставити да остварује успехе у циљу даљег свестраног развоја Ваше земље и народа, као и очувања мира и стабилности у свету“, поручио је Селаковић.


Oпширније...
Председник Вучић: Изузетно сам поносан што су односи између Републике Србије и Народне Републике Кине на историјском врхунцу
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Председник Вучић је захвалио председнику Сију и кинеској држави и партији на подршци по питању Косова и Метохије.
Овом приликом је председник Вучић уручио амбасадорки Чен честитку упућену председнику Сију поводом 1. октобра, Дана оснивања Народне Републике Кине. Председник Вучић је рекао да Србија поштује и воли Кину и да је одлучна да негује искрено српско-кинеско пријатељство

Oпширније...
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Председник Вучић је истакао да Србија апсолутно ничим, ни једним јединим својим потезом, није прекршила ни Бриселски споразум, ни Резолуцију 1244, нити је на било који начин угрозила очување мира.
 
„Седам дана траје потпуна окупација оклопним возилима севера Kосова и Метохије које спроводи Приштина и сви у међународној заједници „громогласно ћуте“, нагласио је председник Србије. „Ипак, сви су изненада забринути када на територији централне Србије угледају српске хеликоптере и авионе, јер ваљда не би требало да постоје, или не би смели да полете док им Kурти или неко из међународне заједнице то не одобри“, истиче председник Вучић. 

Oпширније...
Министар Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је да је у Њујорку шефове дипломатије 28 држава упознао са економским успесима Србије, али и са ситуацијом на Kосову и Метохији, о чему је разговарао и са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, који му је рекао да можемо да рачунамо на подршку Руске Федерације када је реч о интересима Србије на KиМ.


Oпширније...
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност

 

 

 

 

 

 

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић упозорила је данас на то да је Приштина озбиљно угрозила локалну и регионалну стабилност након што је послала на север Космета тешко наоружане специјалне јединице које демонстрирају бруталност према мирном српском становништву.


Oпширније...
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће

 

 

 

 

 

 

 

Брнабић је напоменула да је Србија већ започела са производњом ковид вакцине од једног произвођача, а да ће до краја године започети производњу и од другог, јер на тај начин желимо да помогнемо и подржимо све људе и земље којима су вакцине потребне.


Oпширније...
Састанак са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“, а након састанка присуствовао је потписивању Комерцијалног уговора о пројектовању и извођењу радова на изградњи државног пута 1. Б реда, деонице брзе саобраћајнице: ауто-пут Е-75 Београд-Ниш (петља Пожаревац) – Пожаревац (обилазница) - Велико Градиште – Голубац.


Oпширније...
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Председник Репулике Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ и поручио да Србија памти!

 


Oпширније...
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору - 2021. година

Министар спољних послова Никола Селаковић, 19. јула 2021. године, донео је одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећем линку:

КОНКУРСИ



Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер

Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.


Oпширније...
Телеграм саучешћа шефу кинеске дипломатије
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упутио је телеграм саучешћа државном саветнику и министру спољних послова Народне Републике Кине Ванг Јиу поводом временских непогода и поплава које су погодиле ту земљу, одневши људске животе и причинивши велику материјалну штету.
 
„У име Министарства спољних послова Републике Србије и у своје име, упућујем Вама и породицама које су изгубиле своје ближње изразе најдубљег саучешћа“, наводи се у телеграму министра Селаковића, и изражава уверење да ће људство које је ангажовано у борби против ове непогоде сачувати бројне људске животе и имовину.
 
У телеграму, министар Селаковић је истакао да Србија саосећа са Кином у овим тешким тренуцима и да је, у духу братских и челичних односа, кинеским пријатељима спремна да пружи подршку и помоћ у складу са својим могућностима у отклањању последица поплава.
 
22. Јул 2021. године
 


Изградња фабрике за „Синофарм“ вакцине до краја године
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић потписала је данас, у име наше земље, Меморандум о разумевању и сарадњи за производњу вакцине компаније „Синофарм“ у Србији са кинеским произвођачем и партнером из Уједињених Арапских Емирата.
 
 

Oпширније...
Министар Селаковић честитао шефу кинеске дипломатије 100. годишњицу КПК

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић честитао је министру иностраних послова Народне Републике Кине Ванг Јиу 100. годишњицу оснивања Комунистичке партије Кине, истакавши да ће уложити личне напоре у циљу даљег развоја српско-кинеске сарадње.

„Претходни век у историји ће остати забележен као век изванредних успеха Комунистичке партије Кине, која је под мудрим руководством својих лидера, континуираним стремљењем ка развоју социјализма са кинеским карактеристикама, уздигла Кину од сиромашне земље до друге економске силе света, најмногољудније нације која је искоренила апсолутно сиромаштво, црпећи снагу из патриотизма и јединства“, наводи се у честитки министра Селаковића.

Заснивајући своје деловање на праведним принципима, борећи се за мир и равноправност, Комунистичка партија Кине је, према речима Селаковића, постала инспирација за успех свих слободарских покрета у свету. Шеф српске дипломатије је изразио уверење да ће и у наредном веку Комунистичка партија Кине носити барјак успеха и бити на фронту борбе за праведне идеале, водећи Кину даљим путевима развоја.

Селаковић је навео и да га свака посета Кини импресионира на нови начин и потврђује да је јединство народа најјача покретачка снага која води ка скором остварењу кинеског сна. Министар Селаковић је изразио уверење да ће, на линијама теоријске мисли председника Народне Републике Кине и генералног секретара КП Кине Си Ђинпинга, Кина наставити да се оснажује на добробит свих држава света, заговарајући поштовање принципа међународног права и Повеље УН и стати у још конкретнију подршку свих, а посебно земаља у развоју које се боре са великим изазовима на свом путу развоја.

„Светла будућност наших односа утрта је постигнутим договорима и личним пријатељским везама председника наших држава и истовремено лидера водећих политичких партија у две земље“, поручио је Селаковић

01. јул 2021. године



Телефонски разговор са председником НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом и истакао да је Србија поносна на изванредне односе и снажну сарадњу коју остварује са Кином, a који су на највишем нивоу у историји, изразивши у исто време спремност за даље јачање сарадње у свим областима.

Председник Вучић је констатовао: „Свеобухватно стратешко партнерство двеју земаља и челично пријатељство двају народа ојачали су током периода пандемије, који је био својеврстан испит за пријатељске односе међу државама, али су га Србија и Кина положиле са највишим оценама“, захваливши председнику Сију на државничкој солидарности и братској бризи, која се одразила кроз помоћ у медицинској опреми и редовну испоруку вакцина, и то у тренуцима када су се многе земље суочавале са тешкоћама у њиховој набавци. Посебно је нагласио да смо изузетно поносни на договор са Кином и УАЕ за изградњу фабрике за производњу вакцина кинеске компаније „Синофарм“ у Србији.

Председник Вучић је, у телефонском разговору, истакао значај које кинеске инвестиције, као и пруге и путеви на којима заједно радимо у Србији, имају за напредак српске економије, која је по економском расту међу првим земљама у Европи, захваливши председнику Сију на личном ангажовању и помоћи у реализацији тих инвестиција и инфраструктурних пројеката. Председник Вучић је овом приликом председнику Сију упутио честитке поводом 100. годишњице од успостављања Комунистичке партије Кине, изразивши велико поштовање за успехе које је Комунистичка партија постигла у изградњи снажне, мирољубиве Кине, као једне од држава са највећим утицајем на глобалном плану и друге економске силе света. Такође је изразио уверење да ће, уз руководство председника Сија, Комунистичка партија наставити да води Кину у нове успехе. Председник Вучић је изразио чврсто опредељење Србије за даље јачање сарадње у оквиру механизма Кина-ЦИЕЗ, као и за шире учешће у иницијативи „Појас и пут“, истакавши да то пружа перспективу за јачање сарадње на регионалном и глобалном плану.

Овом приликом је председник Вучић председнику Сију предложио отварање директне авионске линије између Београда и Пекинга или Београда и Шангаја, уз уверење да би редован авионски саобраћај још више приближио наше народе и отворио нове могућности за економску и сваку другу сарадњу. Председник Вучић је рекао да му је част да данас разговара са председником Сијем и поновио му позив да посети Србију. Председник Си је изразио задовољство што се чује са, како је рекао, „старим и искреним пријатељем“, какав је председник Вучић. Председник Си је и овом приликом изразио подршку Кине територијалном интегритету и суверенитету Србије и нагласио потребу ближе координације у мултилатералним форумима, залажући се за супротстављање унилатерализму и хегемонизму. Председник Си је указао на значај развоја инфраструктуре, вештачке интелигенције и дигитализације, као основе напретка у будућности. Одговарајући на предлог председника Вучића о успостављању директне авионске линије између Србије и Кине, председник Си је рекао да би она била од огромног значаја за две земље и изразио личну подршку реализацији тог предлога.

Такође је истакао да носи дивне успомене на своју посету Србији 2016. године и да ће у најкраћем року, чим прође пандемија КОВИД-19, поново, са задовољством, доћи у посету, напоменувши да, од избијања пандемије, није посетио ниједну земљу. Председник Си је предложио да министарства спољних послова Србије и Кине почну да раде на утврђивању могућег датума његове посете.

Председник Вучић и председник Си су се, у данашњем телефонском разговору, договорили да остану у блиском радном контакту.



Састанак председника Вучића са амбасадорком НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас амбасадорку Народне Републике Кине Чен Бо, којој је уручио честитку упућену председнику Си Ђинпингу поводом стогодишњице Комунистичке партије Кине.


Oпширније...
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.

 


Oпширније...
Састанак председника Вучића са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“ и амбасадорком НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“ на челу са извршним директором Менг Јаном и са амбасадорком Народне Републике Кине, Чен Бо, са којима је разговарао о текућим пројектима, као и о потенцијалима и плановима за будућу сарадњу.

Председник Вучић је захвалио представницима компаније на изузетној досадашњој сарадњи и нагласио да је развој инфраструктуре у Србији један од приоритета чија реализација умногоме доприноси општем расту привреде и приливу инвестиција у земљу.

У том контексту, саговорници су посебну пажњу посветили пројекту изградње брзе саобраћајнице Ваљево-Лајковац, као једног од најбитнијих сегмената на Коридору 11. Извршни директор компаније „Shandong Hi-Speed Group“, Менг Јан, обећао је да ће радови на овој деоници бити завршени до краја новембра 2022. године, што је више од годину раније од предвиђеног рока. Компанија „Shandong Hi-Speed Group“ је изразила интересовање и за пројекат изградње ауто-пута Београд (Борча)-Зрењанин и Зрењанин-Нови Сад у дужини од 110 километара, као и за пројекте изградње обилазница око Горњег Милановца, Пожеге и Ужице, о чему ће се водити посебни разговори.

Оценивши сарадњу са кинеском компанијом као изузетну, председник је посебно захвалио амбасадорки Чен Бо на огромном залагању у продубљивању и јачању сарадње између Србије и Народне Републике Кине, као и на спремности да увек уложи додатне напоре како би највећи и најзахтевнији инфраструктурни пројекти у Србији добили најквалитетнију реализацију од стране врхунских кинеских стручњака и извођача.

01.јун 2021.године



Селаковић: Србија и Кина поносне на своје челично пријатељство

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас, након састанка у Гуијангу са шефом кинеске дипломатије Ванг Јием, да ће две земље наставити да раде на унапређењу наших политичких, економских и свих других односа, иако су они у овоме тренутку на највишем нивоу у нашој модерној историји. „Ово је била јединствена прилика да разговарамо о постојећим односима Србије и Кине и њиховом будућем унапређењу.

Ми смо две земље које имају свеобухватно стратешко партнерство и које су поносне на своје челично пријатељство, обележено најбољим односима наших председника Александра Вучића и Си Ђинпинга. Ти односи су били најбољи окидач развоја наших билатералних односа“, рекао је Селаковић. Шеф српске дипломатије је рекао да је са кинеским колегом разговарао о сарадњи и узајамној подршци у међународним форумима и организацијама, јер наше земље су потпуно посвећене поштовању међународног правног поретка и Повеље УН. „Србија је поносна на чињеницу да има подршку НР Кине у вези са питањем Косова и Метохије…

Ваша подршка, као и подршка вашег министарства, јесте нешто што доприноси томе да наша тешка позиција буде мање тешка и да се осећамо јаче у борби да се одупремо притисцима по питању КиМ“, изјавио је Селаковић. Подсетивши да је од историјске посете председника Си Ђинпинга Србији 2016. године трговинска размена наших земаља је утростручена, а да је српски извоз у Кину увећан за 15 пута, Селаковић је констатовао да су то егзактни и видљиви резултати наше добре политичке и економске сарадње. „Потпуно смо се сложили по свим питањима о којима смо разговарали и бићемо једни уз друге као и претходних година.

Очекујемо наредну историјску посету председника Си Ђинпинга, јер таква је била и његова претходна посета, након које је све кренуло да се развија у добром смеру“, казао је Селаковић Наводећи резултате српско-кинеске сарадње на плану инфраструктуре и гринфилд инвестиција, Селаковић је истакао да је Србија заинтересована за наставак сарадње на тим пољима. Према речима министра Селаковића, упркос пандемији, није било ниједне кинеске компаније која је обуставила радове у Србији, а сви планови су испуњени, често и пре рока, и то је реткост, не само на Балкану, већ и шире. „Захваљујем кинеском руководству на дистрибуцији вакцина током епидемије. То је нешто што нећемо заборавити и што ћемо вечно памтити“, рекао је Селаковић. Поводом великог стогодишњег јубилеја Комунистичке партије Кине, Селаковић је истакао да Кина за свој интензиван развој на свим пољима има да захвали мудрости свог руководства. „Ово је моја седма посета вашој земљи и био сам сведок промена које се дешавају на месечном нивоу, а то је нешто што је на првом месту резултат мудрости ваших лидера и великог националног пројекта какав је КП Кине. Желим вам срећну годишњицу и желим вам још много стогодишњица.

Сигуран сам да ће наша деца бити сведоци нових успеха и да ће бити поносна на дело својих предака“, закључио је Селаковић. Министар Ванг Ји констатовао је да су кинески и српски народи херојски и народи од интегритета, да су се борили раме уз раме и међусобно подржавили по питању борбе за свој суверенитет и територијални интегритет, а да су данас укрстили руке на путу ка напретку.

Доказало се да су пријатељство и сарадња Кине и Србије допринели добробити наших народа, међународним односима, те заштити међународне једнакости и правде, казао је шеф кинеске дипломатије, поручивши да постоји обострана жеља за унапређење пријатељства и свеобухватног стратешког партнерства. Министар Ванг Ји поручио је да ће наше две земље наставити да се подржавају по питањима од заједничког интереса, али и да ће наставити економску сарадњу, сарадњу на пољу образовања, као и на међународном плану, те да ће наставити да буду солидарне у борби против Ковида-19.

29. мај 2021. године



Селаковић: Опредељени смо за очување традиционалног пријатељства Србије и Кине

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је да су односи Србије и Кине односи стратешког партнерства, и да су досегли сасвим нови ниво након избијања пандемије Ковид-19 и несебичне и доследне кинеске подршке која је уследила. „Билатерални односи Србије и Кине нису обични односи.

Реч је о традиционално пријатељским односима, посебно након посете председника Си Ђинпинга Србији 2016. године, јер наше две нације постале су свеобухватни стратешки партнери“, рекао је Селаковић у интервјуу за кинеску телевизијску мрежу ЦГТН.

Шеф српске дипломатије изразио је очекивање да ће након његове посете Кини билатерални односи наших двеју земаља бити подигнути на још виши ниво. Селаковић је констатовао да је српско-кинеска сарадња остварила изузетан напредак, посебно у оквиру иницијативе „Појас и пут“, што укључује повезивање Београда и Будимпеште брзом пругом. „Не ради се ту само о Србији и Мађарској, већ о повезивању централне и јужне Европе. Захвални смо на иницијативи Појас и пут, која, као историјски важна развојна иницијатива, окупља велики број држава у једном грандиозном пројекту“, казао је Селаковић, додавши да је то успешан рецепт за мултилатералну сарадњу. Истакавши да је и сам примио Синофарм вакцину, Селаковић је подсетио да је купљеним и донираним вакцинама Србија успела да заштити своје становништво, и да је Србији у борби против епидемије драгоцена била и кинеска експертска помоћ као и помоћ у медицинској опреми и материјалу.

Министар Селаковић је и овом приликом истакао да за Србију питање вакцина није геостратешко питање, већ питање хуманости и здравствене заштите. „То је уосталом пример који је дала ваша земља. Понудили сте вакцине разним државама, и оне су прихватиле вашу понуду. Тиме сте свима другима показали да донирање вакцина није ствар геополитике већ спашавање живота“, рекао је Селаковић.

Осврћући се на стоту годишњицу Комунистичке партије Кине, која се обележава ове године, Селаковић је истакао да је кинеско руководство иницирало велику трансформацију друштва и да је успешно искоренило сиромаштво, што заслужује велике честитке. „Треба да будете поносни на то што сте имали мудре лидере који су предузели стратешке кораке ка историјској трансформацији ваше велике земље.

Без Комунистичке партије Кине, не знам како би та достигнућа била могућа“, рекао је Селаковић, додавши да су за Српску напредну странку везе са Комунистичком партијом Кине од великог значаја. „Србија је на путу да постане пуноправна чланица ЕУ, али Србија је опредељена за очување традиционалног пријатељства са Народном Републиком Кином и Комунистичком партијом Кине“, казао је Селаковић.

29. мај 2021. године



Србији до сада испоручено 4,2 милиона доза вакцине „Синофарм“

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и и амбасадорка Кине у Србији Чен Бо дочекале су јутрос на Аеродрому „Никола Тесла“ нови контингент кинеских вакцина „Синофарм“.

Брнабић је приликом дочека авиона, који је донео пола милиона доза ове вакцине, навела да је до сада испоручено 4,2 милиона доза кинеске вакцине. Она је указала на то да је данас стигла последња испорука „Синофарма“ по уговору, што је укупно четири милиона доза вакцина које су купљене од Кине и допремљене у осам летова од јануара до сада. Председница Владе је напоменула и да је Војска Кине донирала још 200.000 доза те вакцине, и навела податак да је у Србији до сада вакцинисано 45,3 одсто пунолетног становништва. Премијерка је нагласила да је компанија „Синофарм“ показала поузданост какву нико није могао да очекује у тешким временима и околностима,.

Брнабић је, међутим, навела да број вакцинисаних и даље није довољан за колективни имунитет, због чега је упутила молбу грађанима, а посебно младима, да дођу да се вакцинишу како би се што пре окончала пандемија. Она је изразила захвалност кинеским партнерима јер су у најкраћем могућем року испоручили четири милиона вакцина, као и кинеској војсци на донацији. Чак и да не добијемо ни једну другу вакцину, у овом тренутку у Србији имамо довољно да вакцинишемо 3.115.000 грађана и тиме практично да будемо безбедни. Србија нема проблема са вакцинама, а очекујемо да стигну испоруке и од осталих произвођача, поручила је Брнабић. Премијерка је указала на то да се сарадња Србије са Кином види се и по томе што је ово осми лет који је допремио вакцине, наводећи да је наша земља од почетка пандемије дочекала још 58 авиона којима је стигла медицинска опрема донирана од стране Кине и кинеских компанија.

И поред тога, још три теретна воза допремила су све што смо од Кине купили за време пандемије. То показује партнерство, јаке везе, озбиљност и кредибилитет наших односа и ја се захваљујем кинеском председнику Си Ђинпингу, Влади те земље и амбасадорки у Србији Чен Бо.

Србија ово никада неће заборавити, поручила је премијерка. Амбасадорка Кине је рекла да је радује дочек последњих пола милиона доза вакцине, оценивши да су Србија и Кина челични пријатељи и партнери у борби са вирусом корона.

Према њеним речима, кинеска компанија „Синофарм“ је испоштовала све уговорне обавезе и испоручила све количине у року који су две стране договориле. То у потпуности показује да су Кина и Србија челични пријатељи и партнери у критичним ситуацијама.

Ми ћемо наставити нашу сарадњу у области набавке вакцина и заједничкој борби против епидемије, истакла је Чен Бо.

27. мај 2021. године



Селаковић: Србија поносна на традиционално пријатељство са Кином

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић састао се данас са амбасадорком Народне Републике Кине Чен Бо. Министар Селаковић је рекао да је Србија поносна на традиционално пријатељство са Кином и константно продубљивање односа у свим областима, које је, како је нагласио, током историјске посете кинеског председника Србији подигнуто на ниво свеобухватног стратешког партнерства.

Истакао је да је однос два председника Сија и Вучића умногоме допринео томе. Министар је изразио задовољство поводом чињенице да у континуитету у својој сарадњи сведочимо челичном пријатељству Србије и Кине, које је, како је нагласио, додатно прекаљено у последњих годину дана током пандемије. Уз упућивање помоћи у медицинској опреми, лабораторијама и искуствима кинеских стручњака, помоћ Кине Србији се наставља и кроз подршку имунизацији нашег становништва, односно испоручивању вакцине кинеске компаније „Синофарм“, на чему смо посебно захвални, нарочито председнику Сију, у тренутку када се све земље света боре и суочавају са тешкоћама у набавци вакцина, рекао је министар Селаковић. Такође, Селаковић је указао да веома радује и да је изузетно поносан на договор између Србије, Кине и Уједињених Арапских Емирата о изградњи фабрике за производњу вакцина кинеске компаније Синофарм у Србији.

Министар Селаковић је са задовољством констатовао и одличну сарадњу две земље на мултилатералном плану, посебно међусобну подршку у међународним организацијама. Кина је један од наших главних ослонаца у борби за Косово и Метохију, рекао је Селаковић, изразивши захвалност Кини на принципијелној подршци и поштовању територијалног интегритета и суверенитета Србије. Министар је нагласио да Србија чврсто подржава политику „једне Кине“ и доследно је посвећена поштовању међународног права и уважавању принципа немешања у унутрашња питања других држава. Шеф српске дипломатије изразио је, такође, задовољство што се одлични политички односи и стратешко партнерство одражавају и на јачање економске сарадње две земље.

Кина је најважнији трговински партнер Србије у Азији и налази се на трећем месту у укупној размени Србије са светом, указао је министар и прецизирао да је, захваљујући форматима „Појас и пут“ и ,,17+1“ економска сарадња утростручена у последњих пет година. Извоз Србије у Кину повећан је 15 пута у последњих пет година, навео је Селаковић и додао да ће се уложити максималан напор да се на том плану додатно оснажи сарадња, чему ће у значајној мери допринети и учешће Србије на предстојећем Кина-ЦИЕЗ EXPO у Нингбоу. Изразио је задовољство и растом српског извоза у Кину у прва три месеца ове године и реалном могућношћу да трговинска размена ове године премаши четири милијарде евра. Радује и планирано отварање Кинеског културног центра у Београду до краја године, казао Селаковић, подсетивши да је камен темељац постављен током посете председника Кине Сија Београду, јуна 2016.

Изразио је наду да су тај као и други пројекти на којима заједно радимо, и чија се реализација очекује током наредних месеци, прилика за реализацију друге посете председника Сија Србији, која би, како је нагласио, била један од највећих догађаја и части за нашу земљу и наш народ. Министар је напоменуо да наша земља такође изузетан значај придаје развоју сарадње у области науке и технологије и да је у наредном периоду од посебног значаја пројекат Српско-кинеског индустријског парка у Борчи. Селаковић је упознао амбасадорку са првом електронском услугом Министарства спољних послова „е-Конзулат“, намењену страним држављанима, којом ће бити олакшано и убрзано подношење захтева за радне визе.

Имајући у виду да су за овакву врсту визе далеко највише заинтересовани држављани Кине, са 9516 захтева, министар је истакао је да је та електронска услуга од значаја како за Србију, тако и за бројне раднике и инжењере из Кине који су ангажовани на инфраструктурним радовима у нашој земљи.

21. мај 2021. године



Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“

У Београду је данас представљена нова услуга Министарства спољних послова „е-Конзулат”, намењена страним држављанима који аплицирају за визу и желе да дођу у Србију да раде.

Том приликом, министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић рекао је да је та услуга један од показатеља доброг развоја наше државе, која, како је истакао, постаје магнет за озбиљне стране компаније, које доводе велики број радника из других земаља да би радили у Србији. „Да не будем претенциозан, него потпуно реалан, ова услуга представља прекретницу у функционисању нашег система. Е- Конзулат и дигитализација поступка издавања радних виза за стране држављане који желе да раде у Србији, јесте прва електронска услуга МСП-а, а могу да вам обећам да то јесте прва, али никако и последња е-услуга”, нагласио је Селаковић.

Шеф српске дипломатије указао је да „е-Конзулат” представља модернизацију изузетно важног сегмента делатности дипломатско-конзуларних представништава Србије и да се овде заправо говори о нечему што је од суштинске важности за даље процесе развоја наше државе. Министар је подсетио да, када је председник Републике посећивао градилиште Моравског коридора, речено му је да се са неким радовима касни у извођењу зато што фирми Бехтел на време нису издате радне визе. „Истог момента када смо то пратили и чули председника, ја сам алармирао службе у оквиру Министарства.

Чудили смо се, знамо да издавање виза у Турској иде добром динамиком, а онда смо утврдили да су то у ствари били радници из Бангладеша који су визу тражили преко наше амбасаде у Индији, а у којој имамо проблем мањка запослених”, објаснио је министар. Како је додао, реч је о изузетном и великом послу, сваки наш службеник морао је да прими документацију на папиру, да је провери, да онда захтева допуну, па тек тада да прослеђује. „Данас је то фантастично усавршено и том нашем конзуларном раднику, сва та документација долази у електронском облику. Раније смо имали два филтера за проверу документације, сада их фактички имамо три. А посао је значајно ефикаснији”, указао је Селаковић.

Како је истакао, то је услуга за коју је обећано да ће бити завршена пре мање од четири месеца и да је она од понедељка доступна у 95 дипломатско-конзуларних представништава Србије, односно у свим нашим амбасадама и генералним конзулатима. Највећи резултат тог подухвата, истакао је министар, осим предности коју ће донети у будућем функционисању, јесте чињеница да то није пројекат једног државног органа, већ заједнички подухват Министарства спољних послова, Канцеларије за ИТ и еУправу, Генералног секретаријата Владе, МУП-а, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Националне службе за запошљавање. „У рекордном року урадили смо изузетно добар посао. Ово је на понос нашег министарства, на понос читаве државе. Уверен сам да ћемо у периоду пред нама осавремењивати додатно оно што јесу наши послови и учинити Србију једном од ретких држава која поседује овакве механизме и овакве најсавременије начине обављања наших конзуларних послова”, рекао је Селаковић.

Говорећи о самом порталу „е-Конзулат”, министар је објаснио да постоји карикатура на којој је представљен Никола Тесла и зграда старе железничке станице са једним краном, која у ствари симболизује историјску чињеницу – када је Тесла боравио у Београду у години када је она изграђена. „Данас је то место иза кога настаје Београд будућности, а ово што смо успели заједничким снагама да урадимо јесте показатељ нечега што је будућност Србије, развој вештачке интелигенције, ИТ и стварање услова да у Србији у будућности све више људи живи и долази да би овде добро живели и радили”, закључио је министар.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић рекао је да је ово први пут да су е-услуге окренуте ка страним држављанима, и да је до сада то био случај са нашим држављанима. У периоду од 1. јануара 2019. до 17. маја ове године, највише захтева за српску визу поднето је у амбасади у Пекингу и то 6.766 захтева, затим у Њу Делхију – 2.973, Шангају 2.115, Токију 1.798, Каиру 1.756. У Алжиру је у том периоду поднето 1.270 захтева, у Џакарти 1.095, а у Бејруту 1.077.

Са аспекта држављанства, српску визу Д за запошљавање траже највише држављани Кине – 9.516 захтева, затим Индије 1.955, те Украјине – 673.

20. мај 2021. године



Састанак председника Вучића са амбасадорком НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са амбасадорком Народне Републике Кине Чен Бо, са којом је разговарао о стратешкој сарадњи између две земље, као и о постојећим и новим инфраструктурним пројектима.

Председник Вучић је истакао изузетну динамику у сарадњи између Србије и Кине која је заснована на међусобном поверењу и уважавању, као и на стабилној економији и стратешком планирању који за циљ имају дугорочне пројекте на националном и регионалном нивоу. Председник је посебно истакао да је пријатељство две земље утемељено и на доследном поштовању територијалног интегритета Србије и политике „једне Кине“, као и на борби за очување принципа међународног права, што је од кључног значаја за очување стабилности на глобалном нивоу. Председник Вучић је подсетио да је Кина трећи највећи трговински партнер Србије, као и да инвестиције ове земље у Србију бележе сталан и снажан раст.

Саговорници су размотрили и детаље у вези са комерцијалним уговором за изградњу деонице ауто-пута од Пожеге до Бољара, која представља изузетан изазов за грађевинаре будући да ће бити дуга 107 километара и да ће имати 97 мостова и велики број тунела, што је чини изузетно захтевном. Председник Вучић и амбасадорка Чен су разговарали и о новим инфраструктурним пројектима попут изградње Сектора Ц београдске обилазнице на ауто-путу Е-70/Е-75 на деоници Бубањ Поток–Винча–Панчево, као и о изградњи коридора Пожаревац-Градиште-Голубац. Саговорници су такође размотрили и статус радова на великом броју инфраструктурних пројеката који су у току.

Председник је посебно изразио очекивање да ће након већ успешно реализованих великих пројеката, доћи и до нових инвестиција попут пројеката као што су ХБИС у Смедереву, Зиђин у Бору, Шангдонг Линглонг у Зрењанину, Минт Аутомотив у Лозници и Меиту у Обреновцу. Посебна тема разговора био је и један од највећих комуналних инфраструктурних пројеката ревитализације и изградње канализационе мреже са фабриком за пречишћавање отпадних вода у 65 локалних самоуправа у Србији, чиме ће се у значајној мери одговорити на еколошке изазове, али и унапредити квалитет живота грађана Србије. Амбасадорка Чен је навела да ће се изузетна сарадња између Србије и Народне Републике Кине наставити још интензивнијим темпом, те да ће фокус обе земље остати на борби против пандемије и на економском расту, као и на инфраструктурном и економском повезивању кроз велики број иницијатива и пројеката.

Председник Вучић је још једном захвалио амбасадорки Чен Бо на спремности да редовно разговара о даљем унапређењу сарадње између Србије и Кине, као и на великој помоћи њене земље у најтежим временима за Србију, при чему је посебно истакао чињеницу да је НР Кина до сада испоручила 3 милиона вакцина компаније „Синофарм“, чиме је наша земља успела да имунизује велики број грађана и сачува многе животе.

Председник је такође изразио уверење да ће председник и велики пријатељ наше земље Си Ђинпинг поново посетити Србију чим то услови буду дозволили, те да ће та посета још једном потврдити снагу пријатељства и међусобног уважавања између Србије и Народне Републике Кине.

03. мај 2021. године



Планирано да се до краја априла вакцинише више од 37 одсто становништва

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и амбасадорка Народне Републике Кине у Србији Чен Бо присуствовале су данас дочеку авиона са новим контингентом од пола милиона доза вакцина кинеског произвођача „Синофарм“.

Брнабић је том приликом истакла да ће данас пристигле кинеске вакцине помоћи Србији да убрза процес масовне имунизације и омогућити да се до краја априла вакцинише више од 37 одсто становништва. Она је навела да је са данашњим контингентом нашој земљи испоручено три милиона доза кинеског цепива, чиме је омогућена масовна имунизација у нашој земљи, а да је укупно до сада испоручено више од 4,5 милиона доза свих вакцина. Премијерка је указала на то да је до данас прву дозу вакцине против корона вируса примило приближно 1.950.000 људи, што је 34 одсто пунолетних грађана.

Брнабић је нагласила да је Београд најуспешнији у масовној имунизацији, при чему је у Старом граду првом дозом вакцинисан 61 одсто, на Савском венцу 60 одсто, а на Врачару 59 одсто пунолетних грађана. Морамо да убрзамо вакцинацију и у другим деловима Србије како бисмо крај јуна дочекали потпуно безбедни, нагласила је она и апеловала на грађане који се нису вакцинисали да не верују лажним вестима и антиваксерским кампањама, које се, како је навела, посебно шире на друштвеним мрежама. Вакцина је једино што нам омогућава да победимо корона вирус и коначно зауставимо епидемију, поручила је председница Владе.

Она је, одговарајући на питање да ли радимо студију везану за трећу дозу кинеске вакцине, будући да има људи код којих се не развију антитела после друге дозе, истакла да не треба паушално говорити о томе када и како се антитела развијају, већ да се чује глас стручних лица. У Србији се, како је објаснила, раде студије о евентуалној трећој дози вакцине „Синофарм“, али се и детаљно прате и све друге светске студије о томе, при чему ће се поступити у складу са налазима истраживања и препорукама произвођача. Брнабић је истакла да је, по свим параметрима, „Синофарм“ вакцина одлична и да фантастично штити од коронавируса. Имамо 1.950.000 вакцинисаних првом дозом, од тога је највећи број грађана примио „Синофарм“ вакцину, које је било највише. Оно што видимо као смиривање ситуације, смањење броја заражених, пре свега у Београду, јесте пре свега захваљујући кинеској вакцини, указала је премијерка.

Србија ће, како је поновила, поступити онако како буду рекли и препоручили произвођачи, који су и до сада то маестрално радили. Амбадорка Кине je изразила задовољство тиме да масовној вакцинацији у Србији доприносе кинеске вакцине, којих је до сада испоручено три милиона доза. Масовна вакцинација у Србији даје резулате, бројеви новозаражених падају, подвукла је она и навела да је епидемија у Кини стављена под контролу, будући да је у тој земљи дато више од 220 милиона доза вакцина.

Авион са вакцинама против коронавируса слетео је на Аеродром „Никола Тесла“, а, са данашњом испоруком, у Србију је из Кине стигло укупно три милиона доза. Почетком априла допремљено је 500.000 доза „Синофарм“ вакцина, а иста количина нашој земљи је испоручена и почетком марта. Први контингент од милион доза стигао је у нашу земљу 16. јануара, а након тога у фебруару још пола милиона.

26. април 2021. године



Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас путем видео линка са представницима делегације Међународног монетарног фонда коју предводи шеф Мисије, Јан Кејс Мартејн. Саговорници су закључили да основни циљ Србије остаје да сачува тешко стечену репутацију фискално сигурне земље, као и да надстави са одговорном фискалном политиком како јавни дуг не би прешао ниво од 60 одсто БДП-а, чиме Србија одлучно наставља да ради на даљем расту економије.

Током разговора, председник Вучић и Јан Кејс Мартејн посебно су се осврнули на мере подстицаја и усвојена три пакета мера за помоћ привреди и грађанима, којима је очувана макроекономска стабилност и чак постигнута већа стопа запослености. Мартејн је поздравио одговорну економску политику Србије и успешно управљање кризом током пандемије. „Србија је остварила један од најбољих резултата у прошлој години упркос изазовима пандемије“, изјавио је Мартејн, посебно истакавши да је Србија била једна од ретких земаља којој ММФ није кориговао почетну пројекцију стопе раста од 5% коју је дао прошле године.

Председник Вучић је додао да је Србија већ после првог квартала 2021. године на добром путу да оствари планирани раст од 6% како је и предвиђено, будући да је један од главних фокуса Владе Србије улагање у велике инфраструктурне пројекте и интензивирање рада на привлачењу директних страних инвестиција. „Србија је 2020. године била у самом врху по приведном расту у Европи и уверен сам да и ове године можемо да уђемо у прве три или четири земље по расту“, рекао је председник Вучић и додао да је задовољан тиме што Србија и даље, упркос ситуацији везаној за пандемију, има изузетно јак прилив инвестиција.

Председник Вучић и Јан Кејс Мартејн разговарали су и о новом аранжману саветодавног карактера, који је од посебног значаја у светлу унапређења опште инвестиционе климе у Србији, као и у контексту још већег поверења инвеститора. „Имајући у виду огроман напредак Србије у протеклих осам година, приоритетни циљ овог аранжмана биће да очува постигнуте резултате, али и да обезбеди подршку у даљем спровођењу структурних реформи усмерених на још бржи, снажнији и одрживији раст“, рекао је председник Вучић и захвалио ММФ-у и личном ангажовању Јана Кејса Мартејна на професионалној и стручној подршци на коју Србија умногоме рачуна.

Председник Вучић је истакао да ће Србија посебну пажњу посветити реформама у јавним предузећима, те да ће приоритети и даље бити улагања у инфраструктуру, стварање још боље климе за инвестиције, већа улагања у животну средину, науку и капиталне пројекте, што ће додатно и дугорочно допринети стабилном финансијском расту у наредним годинама.

21. април 2021. године



Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас регионалног директора Светске здравствене организације за Европу др Ханса Клугеа, са којим је разговарао о сарадњи у борби против пандемије Ковид-19, као и о сарадњи на унапређењу здравствене заштите у нашој земљи и другим заједничким активностима.

Председник Вучић је захвалио др Клугеу на личном ангажовању и подршци током актуелне пандемије, посебно на техничкој помоћи и експертизи. Овом приликом упознао је званичника СЗО са резултатима имунизације у Србији и плановима како да се вакцина обезбеди свим грађанима који буду желели да је приме. Др Клуге је честитао председнику Вучићу на лидерству и личном залагању да обезбеди вакцине.

Он је нагласио да се Србија добром стратегијом имунизације сврстала међу глобалне лидере, поставши притом и пример хуманости и солидарности омогућавањем вакцинације старијима у руралним срединама, страним држављанима и донирањем вакцина другим земљама. „Србија је вакцину прихватила као производ који спасава живот и није на то гледала геополитички”, рекао је др Клуге.

Двојица саговорника су се сагласили да би свет требало да повећа производне капацитете за вакцине, као и да развије нове адекватне терапије за борбу против Ковид-19, и, с тим у вези, ради на повећању степена поверења грађана у науку.

Председник Вучић је упознао др Клугеа са плановима за унапређење рада Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”. „Хоћемо да од „Торлака” направимо једну од најбољих фабрика вакцина у Европи”, рекао је председник Вучић.

20. април 2021. године



СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу Хансом Клугеом о епидемиолошкој ситуацији и току имунизације грађана у Србији. Брнабић је исказала захвалност на сарадњи у борби против пандемије, техничкој помоћи и експертизи, истичући да је за нашу земљу веома значајна подршка ове организације.

Она је обавестила директора СЗО за Европу о току имунизације грађана у Србији, изразивши уверење да ћемо, захваљујући великом броју вакцинисаних, успети да створимо колективни имунитет и вратимо се у нормалне токове живота.

Клуге је процес имунизације у Србији оценио као импресиван, и додао да је Србија донела добру одлуку да грађанима понуди све доступне вакцине које се користе у борби против вируса корона. Он је, изражавајући забринутост због појаве нових сојева вируса, нагласио да је неопходно убрзати процес имунизације и показати међусобну солидарност. Директор Светске здравствене организације за Европу је похвалио Србију на хуманости коју је показала донирајући вакцине земљама региона и омогућавајући вакцинацију онима који немају довољан број цепива за своје грађане. Председница Владе је поручила да ће Србија и даље сарађивати са земљама региона и помагати у складу са својим могућностима.

Када је у питању пројекат „Мапа пута за здравље на западном Балкану 2021–2025“, изнето је и да ће, уколико то епидемиолошки услови дозволе, крајем године у Београду бити одржан регионални састанак, значајан за будуће унапређење сарадње држава региона у области здравствених изазова.

19. април 2021. године



Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи. Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.

Министар је подсетио и да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније, као и да му је дијалог са Београдом ниско на листи приоритета. Како је указао, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења. „Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације.

Рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама је једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону“, закључио је Селаковић. Трајан мир и стабилност, према његовим речима, могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог. Како је истакао, српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији. „Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване мини шенген“, истакао је министар.

Указујући да је Србија небројено пута показала да је опредељена за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији, Селаковић је истакао да су недавни избори у Покрајини потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ да јача, што се могло видети током недавног предизборног процеса. Министар је указао да су политички притисци на Србе настављени и након окончања изборног процеса, јер им је ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство. „Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада.

Подсећам вас да је јужна српска покрајина и даље област са најмањом стопом повратка расељених на свету”, рекао је министар и истакао да се само прошле године у нашој јужној покрајини догодило више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти. Посебно забрињавајуће за српски народ на КиМ, напоменуо је Селаковић, јесте што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве. „Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани“, истакао је министар. Такође, шеф српске дипломатије забрињавајућим је оценио и упад инспектора и полицајаца у Дом здравља у Штрпцу јануара ове године и претрес с намером да се пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије. „Иако то сматрамо упадом у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са КиМ на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту“, нагласио је министар. Министар Селаковић поручио да Србија високо уважава активности мисије УНМИК на КиМ и да се залаже за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.

Селаковић је навео да међународне мисије на КиМ – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК под окриљем УН и у складу са Резолуцијом 1244, имају кључну улогу у очувању мира и заштити становништва. „Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на КиМ има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини“, нагласио је министар. То, како је указао, потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244. Селаковић је додатно истакао важност међународних снага Кфора и указао да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора - представља кршење Резолуције СБУН 1244. Такође, министар је напоменуо да је неприхватљиво доношење једностраних одлука о формирању приштинског „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ у тзв. „Војску Косова“. Министар Селаковић је на почетку обраћања уложио протест због злоупотребе видео формата седнице од стране представнице Приштине, иза које је била истакнута застава самопроглашеног „Косова“, што је учинио и представник Русије.

У наставку, интегрална верзија говора министра спољних послова Николе Селаковића: Поштовани председниче Савета безбедности, Поштовани специјални представниче, Уважени чланови Савета безбедности, На почетку, желим да уложим протест због злоупотребе видео формата ове седнице од стране представника Приштине за истицање симбола тзв. државности Косова. Упркос томе што су представници Приштине у више наврата били упозорени, на претходној седници и од стране председника Савета безбедности, да су овакве злоупотребе седница Савета безбедности апсолутно неприхватљиве и да представљају флагрантно кршење правила СБ о учешћу представника ПИС у Приштини, на основу члана 39 Правила процедуре СБ УН, поново се суочавамо са њиховим беспризорним непоштовањем правила овог уваженог тела.

Дозволите да поновим наш позив да се предузму неопходни кораци како би се спречиле овакве злоупотребе. Изузетнo ми је задовољство што се обраћам овом цењеном телу на седници посвећеној раду Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији. На почетку желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у примену мандата УНМИК, као и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.

Господине председниче,

У протеклом периоду суочени смо са политичком нестабилношћу на Косову и Метохији. Недавно смо имали изборе у Покрајини који су нажалост потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ напротив, постаје све јачи. Били смо сведоци такмичења међу албанским политичким лидерима у томе који је бољи начин да се испровоцира инцидент у српским срединама, како би се добили додатни политички поени албанског бирачког тела. Под изговором измена бирачког списка великом броју Срба на Косову и Метохији ускраћено је једно од основних политичких права - могућност да бирају своје политичке представнике.

Од приближно 140.000 грађана Косова и Метохије који су избрисани са бирачког списка током последњег изборног процеса, 85% њих су Срби. Упркос бројним изазовима и проблемима, српски народ на Косову и Метохији је високом излазношћу и убедљивом победом Српске листе, која је освојила свих десет посланичких места опредељених за српске представнике, показао да га ништа не може спречити да одлучно стане у одбрану свог положаја. Политички притисци на Србе настављени су и након окончања изборног процеса, јер је Србима ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.

Поштовани чланови Савета безбедности, Нажалост, нисмо само током изборних активности били сведоци неразумне антисрпске политике привремених институција у Приштини. Она иде толико далеко да су у јануару ове године инспектори и полицајаци из Приштине упали у Дом здравља у Штрпцу, на југу Косова и Метохије и извршили претрес с намером да пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије, које нису пронашли. То је учињено уз демонстрацију силе, претње хапшењем директору Дома здравља, медицинском особљу и лекарима. У тренутку када се цео свет бори против пандемије и када су вакцине једино средство да се стане на пут изазову, а Србија показује подршку и солидарност донирањем вакцина и медицинске опреме свима у региону којима су оне неопходне, Приштина жели да уништи вакцине само зато што су из централне Србије. Док се читав свет захваљује лекарима, који су поднели велике и херојске жртве у борби против вируса, привремене институције у Приштини нападају српске лекаре због тога што раде свој посао. Иако сматрамо да су упади у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са Косова и Метохије на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту.

Србија је и даље спремна да помогне свима којима је помоћ неопходна и апелујемо на разум и одговорност, посебно у овако тешким временима. Господине председниче, Напади усмерени на Србе и њихову имовину су све бројнији. Само прошле године у нашој јужној покрајини догодило се више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти. Према подацима Мисије ОЕБС на Косову и Метохији у другој половини прошле године број инцидената повећан је за више од 30% у односу на 2019. годину. Зато се не можемо сложити са оценом да је „безбедносна ситуација на Косову стабилна, са неколико инцидената чија су мета биле невећинске заједнице“.

Прошлог викенда се, рецимо, догодио ничим изазван физички напад групе Албанаца на два српска младића у северном делу Косовске Митровице. Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Чињеница да је једна повратничка породица седам пута била мета напада, јасно показује колико су они који не желе Србе на Косову и Метохији упорни у застрашивању и протеривању ионако малог броја повратника. У Приштини апсолутно не постоји ни трачак политичке воље да се 212.995 расељених Срба који 22 године живе ван Косова и Метохије врате у своје домове. Од 1999. године стопа одрживог повратка интерно расељених лица на Косову и Метохији је само 1.9%, што према подацима УН званично представља најмањи проценат повратка прогнаног становништва након неког конфликта било где у свету. Истовремено, док хапсе интерно расељена лица, приштинске власти врше најснажније притиске на Специјализована већа у Хагу. Циљ је потпуно онемогућавање даљег процесуирања низа случајева против припадника терористичке ОВК за тешке злочине почињене током сукоба на Косову и Метохији, како према Србима, тако и према припадницима других националности.

Недавно је и председница Специјализованих већа Трендафилова упозорила да ће, уколико се притисци наставе, то имати врло драматичне последице по процесе који се воде. Председница Трендафилова као веома проблематичну појаву издваја и застрашивање сведока, који су кључни за успешно вођење поступака и доношење одговарајуће пресуде. Иако се предуго чекало са подизањем оптужница, сматрамо похвалним то што су коначно предузети напори да се казне бројни тешки злочини почињени током ратних сукоба пре нешто више од две деценије, али и по доласку међународних снага на Косово и Метохију. До данас, рецимо, нико није одговарао за убиства и отмице 17 новинара, што је у овом тренутку највећи број нерешених случајева убијених и киднапованих новинара у Европи. Такође, нису се пред лицем правде нашли починиоци ниједног од масовних злочина почињених над српским цивилима после 1999. године.

Подсетићу вас на само неколико њих: у селу Старо Грацко убијено је 14 српских жетелаца, у нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева погинуло је 12 и рањено 43 расељених Срба, а у Гораждевцу код Пећи непознате особе су из аутоматског оружја пуцале на децу која су се купала у реци Бистрици. Тада је убијено двоје српске деце, а четворо је тешко рањено. Очекујемо наставак подршке мисије Еулекс Специјализованим већима и Специјализованом тужилаштву, као и њено додатно ангажовање у области владавине права. Посебну пажњу треба посветити заштити сведока, као и утврђивању судбине несталих лица. Међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК, које под окриљем Уједињених нација и у складу са Резолуцијом 1244 (1999), чине саставни део међународног цивилног и безбедносног присуства у нашој јужној покрајини имају кључну улогу и изузетан допринос очувању мира и заштити становништва. Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини. То додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.

Желим додатно да истакнем важност међународних снага Кфор и укажем да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора представља кршење Резолуције СБУН 1244 и потенцијални је извор нестабилности и тензија. Подсетићу вас да Приштина, противно међународном праву, уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице у Покрајини, не одустаје од планова да на простору Косова и Метохије инсталира новог безбедносног актера. Неприхватљиво је доношње једностраних одлука о формирању „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ (КБС) у тзв. „Војску Косова“. Желим поново да истакнем да овакви једнострани потези Приштине представљају грубо кршење Резолуције СБУН 1244 и Војно-техничког споразума, по којима искључиво Међународне безбедносне снаге, односно Кфор, имају мандат за све војне аспекте безбедности на простору Косова и Метохије. У том смислу додатни разлог за забринутост изазива и најава изградње највеће базе „Косовских безбедносних снага“ у јужном делу Косовске Митровице, што Срби на северу Косова и Метохије доживљавају као најотворенију провокацију и претњу њиховој физичкој безбедности.

Поштоване чланице Савета безбедности,

За српски народ на Косову и Метохији је посебно забрињавајуће што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве. Само у току две недеље чак седам православних објеката у Покрајини нашло се на мети вандала и то у тренутку када се сви присећамо мартовског погрома из 2004. године над Србима и српским светињама на Косову и Метохији. Понижавајуће је стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору Косова и Метохије, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска (Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија). Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.

Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани. Цењене чланице Савета безбедности, Сасвим је јасна нервоза Приштине, јер пројекат такозване независности данас не признаје више од половине чланица Уједињених нација, укључујући и пет чланица Европске уније. Међутим, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења. Управо је недостатак поверења један од основних проблема у дијалогу Београда и Приштине. Договор се не постиже запаљивом реториком и провокацијама, као што су најаве о уједињењу и стварању велике Албаније или о плановима изградње највеће базе тзв. Косовских безбедносних снага на северу Покрајине. Подсетићу да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини у прошлости више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније.

Члан његове странке је прошлог викенда јавно поручио да ће се самопроглашено Косово и Албанија ујединити, цитирам, „пушком и барутом или референдумским кутијама“. Не морам да објашњавам зашто овакве опасне идеје представљају директну претњу миру и стабилности. Њима се крши Резолуција 1244, континуирано дестабилизује не само наша јужна покрајина, већ и читав регион, а ни у чему не доприносе процесу дијалога, већ га изнова онемогућавају. Небројено пута смо показали да смо опредељени за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији. И данас, након вишегодишњих преговора, али и неиспуњавања договореног и сталних једностраних потеза и провокација од стране привремених институција у Приштини, ми смо и даље спремни да седнемо за сто и разговарамо.

Спремни смо за дијалог, али не и за уцене и претње, а посебно не за ултиматуме које је и недавно изнео председник владе привремених институција самоуправе у Приштини. Подсетићу вас на његове изјаве да ће дијалог бити ниско на листи приоритета власти у Приштини. Запањујуће је како Приштина ултиматуме, који у потпуности подривају сваку шансу за дијалог, на шта је указала и Европска унија, назива „принципима“ и како упорно инсистира на томе да Београд призна једнострано проглашену независност „Косова“, након чега би, сматрају они, све остало било решено. У чему је онда сврха дијалога ако се само очекује да Београд призна тзв. Косово? Да ли дијалог значи да једна страна треба да одустане од свега, а друга да добије све? И да ли дијалог, по мишљењу Приштине, претпоставља да се не испуњава оно што је договорено? Подсетићу вас да Приштина и даље одбија да испуни своје обавезе из до сада постигнутих споразума и не пристаје да се о њиховој примени разговара у оквиру дијалога. А ситуација је врло једноставна - у априлу 2013. године потписан је први споразум у Бриселу који је предвиђао четири обавезе: једну за Приштину и три за Београд.

Београд је испунио све обавезе, док је једина обавеза коју су имале привремене институције у Приштини - формирање Заједнице српских општина - није испуњена већ 2.917 дана. Заправо, 19. априла се навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а Приштина одбија да испуни обавезу формирања Заједнице српских општина. Поштовани господине председниче, Без обзира на обесхрабрујуће поруке из Приштине и чињеницу да дијалог траје већ дуги низ година, Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Трајан мир и стабилност могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог. Српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији. Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване „мини шенген“.

Што се Србије тиче, уверени смо да је рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону. Житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци, не заслужују ништа мање од тога.

Хвала на пажњи.

13. април 2021. године



Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је констатовао да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње против српског народа, што се најдрастичније види у неаргументованим оптужбама за масовна силовања и геноцид. Селаковић је, на седници Савета безбедности УН на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, истакао да су очигледни напори привремених институција на KиМ да створе наратив о масовним силовањима Албанки, те да се за ту сврху користе пропагандни методи и лажи. „Јасно је да је жртава било на свим странама у сукобу, као и да наша страна располаже доказима о бројним српским жртвама. Али предуслов за остваривање заштите права које има свака појединачна жртва јесте рационалан и аргументован приступ“, казао је Селаковић, одговарајући на клевете представнице Приштине.

Селаковић је истакао да, наспрам тврдњи политичара из Приштине о 20.000 силованих Албанки, стоје подаци Комисије за верификацију и признавање статуса жртава сексуалног насиља на Косову и Метохији, које имају информације о 912 силованих особа, међу које, међутим, нису убројане Српкиње жртве насиља. „Дозволите да истакнем да Србија осуђује сваки акт сексуалног насиља у конфликтима и залаже се за остваривање правде за све жртве. Број жртава свакако не умањује стравичан ефекат оваквог вида насиља на сваку жртву појединачно, али исто тако, спекулисање бројевима не доприноси остваривању правде и води политизацији и успоравању процеса помирења“, казао је Селаковић.

Када је реч о оптужбама за геноцид, министар Селаковић је констатовао да оне само доказују да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње, пропаганди и отвореном непријатељству према српском народу. „Свакодневним изјавама желе да прикажу да је Србија крива за све и да је над Албанцима извршен геноцид, а све како би сакрили сопствену одговорност за почињене злочине“, рекао је шеф српске дипломатије. Како је истакао, свако ко зна шта дефиниција геноцида подразумева, схватиће да није Србија нешто учинила, већ да је управо српски народ жртва „државотворног“ пројекта косовских Албанаца, заснованог на опасној идеји етнички чистих територија, о чему сведочи и више од 200.000 протераних Срба са КиМ. „Уверени смо да цивилизован свет неће бити спреман да саучествује у прикривању и заташкавању њихових злочина и да ће им бити упућена јасна порука да морају преузети одговорност за своја дела“, казао је Селаковић.

Он је подсетио да је у Приштини до 1999. године живело око 40.000 Срба, а да их је данас само двадесетак, да је у Пећи живело око 17.000 Срба, а да су данас тамо само српске монахиње у Пећкој Патријаршији, да је у Призрену пре рата живело око 12.000 Срба а данас само 17 породица, а да је у Урошевцу од 10.000 Срба који су тамо живели пре рата остала само породица српског свештеника.

13. април 2021. године



У Србију стигло пола милиона доза вакцина „Синофарм“

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић дочекала је данас на Аеродрому „Никола Тесла“ у Београду, заједно са амбасадорком НР Кине у Србији Чен Бо, нови контингент од 500 хиљада доза кинеских вакцина „Синофарм“.

Брнабић je у изјави за новинаре истакла да је само из Кине у Србију допремљено 2,5 милиона вакцина, а да вакцина свих осталих произвођача имамо нешто мање од милион. Она је навела да ћемо са сутрашњом испоруком од 106.420 вакцина произвођача "Фајзер-Бионтек", имати укупно 3,5 милиона вакцина, додавши да смо све вакцине платили, као и оне које смо добили из Ковакс система. Ова испорука довољно говори о партнерству са Кином и о томе колико су нам наши партнери из те земље и компаније „Синофарм“ изашли у сусрет и помогли да се кампања масовне имунизације у Србији одвија као што је планирано, истакла је премијерка.

Према њеним речима, охрабрује чињеница да је у нашој земљи 26 одсто од укупне пунолетне популације вакцинисано барем једном дозом, а 20 одсто са две дозе, при чему нам је циљ да до краја априла око 40 одсто пунолетних грађана прими прву дозу цепива. Брнабић је рекла да је посебно радује податак, који је видела јутрос, а важан је за нашу земљу и здравствени систем, да је у старосној популацији између 65 и 74 године вакцинисано цише од 51 одсто становништва. У старосној групи преко 75 година имамо 42 одсто вакцинисаних. То је оно што је важно наставити у наредним данима.

Потребно је да, пре свега, заштитимо те две старосне категорије, као и хроничне болеснике, како бисмо смањили притисак на здравствени систем, објаснила је председница Владе. Амбасадорка Чен Бо је указала на то да Кина, као и Србија, спроводи процес масовне вакцинације, током које је до јуче дато 140 милиона доза цепива. Кина је најмногољуднија земља на свету. Домаћа потражња за вакцинама је огромна, али сматрамо да све земље у свету припадају једној судбинској заједници. Кинеске компаније су спремне да обезбеде што више вакцина и другим земљама, поручила је она.

Амбасадорка Кине је изразила наду да ће нови контингент кинеске вакцине додатно помоћи процесу изградње „имуног зида“ Србије.

Београд, 5. април 2021.



Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији

Председник Републике Србије Александар Вучић обратио се поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији. „Ваша светости, поштовани председавајући Председништва Босне и Херцеговине, поштовани председници Народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, поштовани председници влада Републике Србије и Републике Српске, уважени министри обеју влада, драги гости и пријатељи, представници српског народа из Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, хвала вам што смо и вечерас сви заједно и што је српски дух несаломив и непобедив.

Једно дете дневно и мало више од тога. То је она нajтежа, намучнија и најболнија бројка НАТО агресије из 1999. године. Убијено, заустављено, без икакве своје кривице, никакав грех нису починили, без права на одбрану, и без права на правду, без права на живот. Нико никада није одговарао за овај злочин, злочин већи од злочина. Нико за 2500 убијених цивила, али и војника и полицајаца који су криви само зато што су чували, штитили себе и своја огњишта. Нико никада није одговарао за више од 6000 рањених.

Објаснити то, ни данас, 22 године после агресије, није могуће, не постоји, и поред свег труда, универзално оправдање, нема разлога, нема смисла, а остала су само, као вечни грех, имена.

Миљана Милић, петнаест година,

Владимир Милић, дванаест година,

Миомир Младеновић, четрнаест година,

Драган Димић, три године,

Јулијана Брудар, десет година,

Оливера Максимовић, дванаест година,

Мирослав Кнежевић, тринаест година,

Дајана Павловић, пет година,

Стеван Павловић, осам година,

Марко Симић, две године,

Милица Ракић, три године,

Иван Иванчић, седам година,

Марко Ивановић, три године...

И тако, осамдесет девет имена, и то не само српских.

Бесмисао пуког убиства није бирао. Шеснаесторо деце, од две до седамнаест година, из породица Ахметај и Хасани, убијено је у колони која се враћала кући, у Призрен. То је, у једном наслову, на Западу, једноставно објашњено као "трагична грешка". Смрт која је стигла Марка Роглића, Милана Игњатовића, Гордану Николић, Ирену Митић, Милицу Стојановић, Бојану Тошовић, Бранимира Станијановића, нашу Сању Миленковић... није могла да рачуна, нити да добије чак и такво објашњење. Те смрти нису, за оне који су их посејали, биле ни трагичне, а још мање грешка. То је био само изговор, бедни изговор. Биле су намера, биле су јасна одлука, преки суд над једном земљом, над њеним људима, над њеном децом.

И зато данас нећемо да лицитирамо око именовања свега што се, током пролећа 1999. године догодило. Јер догодио се злочин, тежак и страшан. И догодила се агресија, не ни бомбардовање, ни интервенција, ни кампања, ни операција. Догодила се агресија. Напад на суверену земљу, без одлуке Уједињених нација, без оног довољног разлога који би представљао напад тадашње Југославије на неку суседну, или НАТО државу. Никога Србија односно Савезна Република Југославија тада није напала.

Напали су нас, са једним циљем. Да нас поразе, да нас убијају, и на крају да нам одузму део територије. И колико год данас анализирали ствари, како год и колико год оштри и критични били према себи, нашој тадашњој политици, нашем тадашњем руководству, јасно је да су Савезна Република Југославија и Србија тада остављене готово без избора. Избор је био језив, или губитак територије и људи са једне стране или потпуни нестанак српске државе, морала, части, српског духа, имена и презимена. И нисмо могли да не изгубимо. Деветнаест великих напало је једну малу земљу, Савезну Републику Југославију. Напали су Србију и Црну Гору. И чак и кад не говоре данас, у једној од две независне земље о томе, то су чињенице. А та мала земља, и тај мали народ, свима њима, њих деветнаест великих и моћних, одржала је час из оног најважнијег, части, морала и љубави према слободи коју један народ може да има. Да, правду, правду да не заборавимо.

Свих тих деветнаест великих и данас ће немушто говорити о свом војничком успеху, избегавати одговоре на питања, а замислите, један мали, само бројчано мали српски народ, тај мали али величанствени народ, са тугом, сузом у оку поносно се присећа свог отпора и борбе против деветнаест окрутних и бахатих. Изгубили смо много, изгубили смо очеве, браћу, супружнике, децу, али образ и српско срце још су ту, да чувају Србију која је вечна и неуништива. Изгубили смо децу, изгубили смо људе, изгубили смо контролу над великим делом територије, изгубили смо милијарде због уништене инфраструктуре и привреде. И све што нам је остало било је тело једне измучене, уништене земље, земље у распадању, измрцварене, опљачкане, изранављене, пусте, и криве, осуђене за све што се не само деведесетих, него и током читаве историје, догађало.

Земље, која ни десет година после агресије није имала снаге да се усправи, подигне, и ради било шта друго него да ћути, или да сагне главу и покорно се извињава, за све, чак и за своје мртве, чак и за своју убијену децу. Данас, то више није та пропала, измучена, разорена, измрцварена Србија. Данас, то је Србија, која је поново пронашла и своју снагу и свој понос. Србија која ствари назива правим именом. Србија која је окренула леђа рату и поразима, и кренула да ради. Србија која је устала, стала на своје ноге и добила свој глас. Србија коју, чак и кад јој не верују, слушају. Која је способна, која расте, и више није део проблема. Србија која јесте и биће, бар ћемо ми дати све од себе, баш оно решење које омогућава читавом региону живот у миру и разумевању. И та Србија, данас, када је у свету и даље много више бомби, него вакцина, у регион шаље, не бомбе, већ баш те вакцине. Данас је спремна и да их производи, и за само неколико месеци то ћемо да учинимо, али не само за себе, већ и за друге, за цео Балкан. Спремни смо, и хоћемо да помогнемо. Нисмо спремни, и нећемо да ћутимо, нити да будемо, поново понижени. Право на то не црпимо само из жртава које смо имали, него и из чињенице да смо одавно престали да гледамо само друге и тражимо грешку и кривицу само у њима, а не понекад и у себи. Погледали смо се и признали. И сваки губитак, и сваки пораз, и сваки злочин који је неко у наше име починио, сваки промашај и сваку погрешну политику. И не радимо више ништа што би било кога могло да угрози. Радимо, радимо, радимо све више и растемо, јачамо са само једним циљем да будемо најбољи у економији и образовању, здравству, у култури, науци, спорту...

И хоћемо да будемо безбедни, на свом. Хоћемо да нам војска буде много јача него што је била те деведесет девете. Да никада више не дођемо у ситуацију да нам неко убија децу, руши земљу, или наш народ протерује. Хоћемо да останемо слободни, да сами одлучујемо о својој судбини, и да нам нико више не одузме све, а да нам не да ништа. А ништа је данас, и то ћу да понављам колико год буде потребно, идеја, неких великих, моћних, али и оних који им служе, идеја да нас „Косово“ призна, не бисмо ли ми признали „Косово“. Није нам потребно то признање. И нећете од Србије добити гажење ни по нашим жртвама, гажење по нашој историји, гажење по нашој прошлости, али и гажење по нашој будућности. Добићете одговор разумних, и добрих и одговорних људи. Потребан нам је компромис. Потребно нам је испуњавање свих оних обавеза које смо преузели и ми и Приштина, а само их ми испунили. И није то наш каприц. Није то ни фантазмагорија о неком српском свету који хоћемо да створимо.

И данас када нам прете формирањем Велике Албаније, када кажу да нема ништа од Заједнице српских општина, наше је да будемо мирни, да бринемо о нашем народу на Косову и Метохији, али да свим тим великим, моћним јасно поручимо да нисмо слаби као што смо били, да ћемо умети да сачувамо своје, не дирајући ни у шта туђе. Уосталом, Србија није и неће бити шака зоби за сваку белосветску врану која би да је позоба. И оне који су искористили снагу и силу деветнаест бахатих и окрутних само молим да нам не прете. Молим, молим их, да нам не прете. Да не мисле да је Србија сломљена и да неће имати снаге да одговори. Молимо вас, вас молимо, наше албанске комшије, да нам не претите. И молимо све друге, који су своју окрутност према Србији показали, да вам у томе не помажу. Само то молимо и ништа више. А одговараћемо позивима на мир, позивима на компромис, и увек добром вољом, јер не желимо да имамо поново децу убијану. И не желимо да туђа деца поново страдају. Али не потцењујте Србију, и не гледајте Србију онаквим очима као што сте то чинили 99. године.

Србија данас је много снажнија, много јача. Србија данас је јединствена и уједињена, а не подељена. Србија данас има све неупоредиво снажније и боље него 99. од економије до наше војске. И никада никоме нећемо да претимо, већ само вас молимо и тражимо да нас поштујете и ништа више. Ми данас градимо путеве, који ће да нас повежу, и са собом, и са регионом и са светом. И до краја године радићемо на осам ауто-путева, на осам вена читавог Балкана, не само Србије, осам путева мира и сарадње. Само луд човек би то мењао за рат, за мртву децу, за рушење и нови губитак. И да, хоћемо да имамо најближе односе са свима који су у агресији на лепу Србију учествовали, опростили смо одавно, али не, и баш никада нећемо заборавити. И не тражите то од нас. Тог једног дана, сваке године, подсећаћемо и себе и вас. Вас деветнаест најмоћнијих, најснажнијих, највећих по сили и снази, не баш по части и моралу. Подсећаћемо и вас и нас, баш зато да се никада не би поновило. Не нама, већ ни једном другом слободољубивом народу на свету. И ако имамо неку понуду, она данас гласи: спремни смо да од целог Балкана направимо победника, да свако на њему добије, све док нико не покушава да само Срби буду губитници. И уопште није тежак пут до тога.

Потребно је само да се поштујемо, разумемо и не покушавамо једни друге да понизимо. Да не дирамо у оно што је свако најтеже и најкрвавије платио. Слободу. А ми, Срби, знамо колика је цена слободе. У право да је имамо, да је чувамо и да се сетимо свих жртава које су у њу уграђене. А у нашу су уграђена и наши порази, наши животи и наша деца. И животи наших херојских пилота, и наших дивова са Кошара и Паштрика, и наше деце, невине, потпуно невине, а криве само зато што су живела у Србији. Превелика је то цена да бисмо о њој ћутали. Зато што би то значило да смо спремни на још један пораз, на још једно понижење. А нисмо. И када сви буду ћутали, ми ћемо да понављамо. Једно дете дневно, и мало више од тога. Толико сте нам убијали. Током агресије коју ни сами нисте разумели зашто сте је проводили. И понављаћемо то, баш да нам се не би догодило поново. Са посебним пијететом испуњавамо нашу обавезу да одамо почаст свим невиним српским жртвама које су положиле свој живот на олтар отаџбине, како цивилима, тако и нашим јуначним војницима и полицајцима, херојима Кошара, Призрена, Митровице.

Данас за нас Србе, живот на Косову и Метохији личи на Пут суза (Via Dolorosa), на успињање последњим снагама на Голготу, али ми не бисмо ни били Срби да нисмо кадри, и „на страшном месту постојати“. И данас, и вечерас могу да закључим уз једну важну реченицу. На тлу Европе постојала је, а данас снажнија него икада, постоји несаломива, непоколобљива, непокорива и никада покорена Србија.

Нека је вечна слава свим жртвама НАТО агресије и сви заједно ускликнимо живела слободна и поносна Србија“, рекао је председник Вучић.

24.март 2021.године

 

 



Потписан Уговор о куповини вакцина компаније Синофарм

Председник Републике Србије Александар Вучић разговараo je данас путем видео линка са руководством компаније Синофарм о процесу набавке вакцина, изградњи фабрике кинеских вакцина у Србији, али и о изградњи и опремању српских болница.

Председник Вучић је захвалио председнику Народне Републике Кине Си Ђинпингу, руководству Комунистичке партије и представницима Синофарма на помоћи у снабдевању вакцинама у најтежем тренутку. Председник Вучић је истакао да је највећи број грађана у Србији вакцинисан управо овом вакцином и нагласио важност потписивања новог уговора за нових два милиона вакцина.

Он је истакао да су српски стручњаци дали веома високо мишљење о квалитету и безбедности Синофармове вакцине. Председник Синофарм Групе Лиу Ђингжен је захвалио председнику и грађанима Србије на поверењу указаном компанији Синофарм и додао да је од почетка пандемије 2020. године управо Синофарм, као највећа фармацеутска компанија у Кини, преузела одговорност за борбу против ове болести. „Србија је прва европска земља која је одобрила вакцину Синофарма и данас ћемо потписати уговор за испоруку нових 2 милиона доза. Ценимо поверење грађана у наш производ и срећни смо што можемо да пружимо неопходну подршку људима у Србији у борби против вируса“, рекао је председник Синофарм Групе Лиу Ђингжен.

Тема разговора била је и изградња, реконструкција и опремање болница у Србији. Овом приликом је потписан Уговор о куповини вакцина компаније Синофарм, а састанку и потписивању уговора присуствовала је и амбасадорка Народне Републике Кине Чен Бо.

Београд 18. март 2021.г



Састанак са амбасадорком Народне Републике Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са амбасадорком Народне Републике Кине Чен Бо, са којом је разговарао о предстојећој посети кинеског министра одбране, наставку процеса вакцинације и новој фабрици која ће у нашој земљи производити вакцину кинеске компаније „Синофарм“, кao и о динамици радова на инфраструктурним пројектима на којима су ангажоване кинеске компаније.

Председник Вучић је поновио захвалност пријатељској Кини и председнику Си Ђинпингу на огромној солидарности и помоћи током пандемије Ковид-19, захваљујући којој су грађани Србије међу првима у свету добили квалитетну заштиту од ове опасне болести. Такође је још једном потврдио изузетно поверење грађана наше земље у кинеску вакцину, а тиме и у кинеску државу и њене стручњаке. У том контексту, саговорници су током разговора посебну пажњу посветили пројекту изградње нове фабрике која би у Србији производила вакцине кинеске компаније „Синофарм“, чиме би наша земља дугорочно и стратешки обезбедила редовно снабдевање вакцинама и заштиту здравља становништва Србије, као и земаља региона.

Председник Вучић и амбасадорка Чен су се сагласили да ће ова фабрика бити изграђена у складу са највишим светским стандардима у области технологије за производњу вакцина, чиме ће се Србија сврстати у ред оних земаља које и на овом плану могу да буду конкурентне на изузетно захтевном светском тржишту. Председник Вучић и амбасадорка НР Кине су разговарали и о напретку радова на инфраструктурним пројектима у Србији на којима раде кинеске компаније.

Констатовано је да пројекти прате предвиђену динамику, а да ће до краја године биће завршена два кључна инфраструктурна пројекта – ауто-пут Прељина-Пожега и брза пруга Београд-Нови Сад за брзине до 200 км на сат. Саговорници су разговарали и о предстојећој посети министра одбране Народне Републике Кине, која ће бити посвећена разговорима о даљем унапређењу билатералних односа у овој области.

Београд, 16. март 2021. године



Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас да је борба против свих облика криминала у врху приоритета Владе Србије и неизоставан сегмент процеса придруживања ЕУ. „То је и наша морална обавеза, како би генерацијама иза нас оставили један бољи свет“, рекао је Селаковић учествујући видео-линком на 14. Конгресу УН о спречавању криминала и кривичном правосуђу, који се одржава у Кјоту.

Министар Селаковић истакао је да је Србија као циљ поставила сузбијање високотехнолошког криминала, трговине људима, тероризма и илегалне миграције у „Другој националној процени претњи од тешког и организованог криминала“ из 2019. године. Шеф српске дипломатије указао је да је наша земља благовремено успоставила нормативни и институционални оквир којим је уредила спречавање злоупотребе у тој области, као и да је основано Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал, посебно одељење суда и посебна полицијска јединица.

Србија се, како је нагласио министар, на плану борбе против корупције води постулатима Конвенције УН против транснационалног организованог криминала и Конвенције УН за борбу против корупције. Селаковић је издвојио напоре Агенције за спречавање корупције, као независног државног органа, у заштити јавног интереса, изградњи индивидуалног и институционалног интегритета, јачању транспарентности и одговорности јавне управе. „Снажно осуђујемо све форме тероризма, укључујући екстремизам и радикализам, и залажемо се за њихово потпуно искорењивање, спроводећи ту и релевантне резолуције и конвенције УН и Глобалне антитерористичке стратегије УН“, истакао је шеф српске дипломатије. За ефикасну и успешну борбу против ових комплексних феномена, каже Селаковић, од пресудне важности је изградња капацитета наших друштава и држава, уз размену искустава на регионалном и глобалном нивоу.

Селаковић је захвалио јапанском амбасадору Хикихари на вештини вођења преговора на усаглашавању Кјото декларације и њеном усвајању, која је, како је истакао, важан показатељ посвећености креирању и очувању институционалног оквира за превенцију криминала као једног од главних предуслова у промоцији циљева одрживог развоја. „Давне 1970, када је Јапан први пут био домаћин овог скупа, показали смо снажну политичку вољу да на проблем укажемо. Данас морамо ту вољу и решеност да реафирмишемо и конкретизујемо опипљивим потезима“, рекао је шеф српске дипломатије.

08. март 2021. године



Вучић: Невероватни помаци у сарадњи са Кином, извоз повећан чак 15 пута

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са амбасадорком Народне Републике Кине Чен Бо, са којом је разговарао о сарадњи две земље која је, како је истакао, заснована на принципима искреног пријатељства, солидарности и поштовања. „Данас смо одржали важан састанак и анализирали смо сарадњу са Народном Републиком Kином.

Србија је у претходном периоду направила невероватне помаке у сарадњи са Kином, повећала је извоз чак 15 пута, не 15 одсто, него 15 пута“, рекао је председник Вучић и додао да је Србија још пре годину дана, када је избила епидемија короне и у нашој земљи, имала велику подршку Kине, која јој је допремила опрему, респираторе, али и људе који су направили две лабораторије. „Синоћ сам имао посебну част да сачекам још 500.000 Синофарм вакцина. Бескрајно сам захвалан Kини јер је реч о безбедној и веома поузданој вакцини, која нешто касније развија антитела, али без икаквог угрожавања здравља људи“, истакао је председник Вучић и нагласио да је сада на нама да убрзамо вакцинацију, јер вакцина има довољно.

Председник Вучић је рекао да очекује велике нове инвестиције Кине и то: у септембру 474 милиона долара улагања у Тимочки рудник, Линг Лонг у Зрењанину као и почетак рада фабрике у Нишу пре краја године. Он је навео и да је договорен нови пројекат - изградња обилазнице око Kрагујевца, по веома доброј цени. Председник Вучић је, говорећи о инвестицијама, рекао да су постигнути договори за извоз говеђег меса, кукуруза и да се чекају дозволе за извоз јабука. „Постоје кинеске компаније које су заинтересоване за инвестиције. Оно што је наш проблем по том питању је да имамо високе логистичке трошкове. Разговарали смо и са представницима кинеске железнице који желе да помогну“, објаснио је председник Вучић и додао да су почели и преговори о изградњи ауто-пута ка Пожаревцу, а одатле ка Голупцу, чиме ће се одржати Дунавски коридор. „Ми смо добили обећање господина Жанга да ће до Светог Николе бити завршен пут Чачак - Пожега. То је велика вест за Ивањицу, Нови Пазар и цео Пештер. Радимо са још једном компанијом обилазницу око Београда и остаје нам мост код Винче. Тиме бисмо спојили цео прстен око Београда.

То је веома скуп посао“, нагласио је председник Вучић. Он је навео да кинеске компаније раде и на прузи Београд - Стара Пазова, а да су у току разговори и у вези са изградњом брзе пруге Београд-Ниш. „Што се тиче железнице, за мање од годину дана биће пуштена у рад пруга за брзину од 200 км на сат. Грађани ће моћи за само 28 минута да стигну од центра Беогада до центра Новог Сада. Треба да се спојимо и са Будимпештом. То ће бити ново лице Србије“, закључио је председник Вучић. Амбасадорка НР Кине у Београду Чен Бо истакла је да се упркос утицају пандемије вируса корона сарадња две земље интензивно развија. „Овај састанак у потпуности показује да председник Вучић придаје велики значај односима са Кином. Наша сарадња је фокусирана на две тачке, а прва је заједничка борба против пандемије“, рекла је кинеска амбасадорка и додала да је друга тачка сарадње заједничка борба за економски раст, односно опоравак. „У то спада инфраструктура, као највећа област. Велики пројекти се стабилно одвијају, као пројекат брзе пруге Београд-Нови Сад и ауто-пута Прељина-Пожега. Кинеска компанија и француски и српски партнери потписали су и споразум о изградњи београдског метроа.

Данас смо разменили мишљења и о сарадњи у области пољопривреде. Имамо велику могућност за сарадњу у тој области. Надамо се да ће у будућности бити још више квалитетних српских производа на кинеском тржишту“, поручила је амбасадорка НР Кине.

Београд, 06. март 2021. године



Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на свом заседању 18. фебруара 2021. године у Спомен храму Светог Саве у Београду изабрао је Његово Високопреосвештенство Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија за Патријарха српског. Одмах после избора служено је благодарење и произнесено многолетствије Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском господину Порфирију.

Звона на храму Светог Саве на Врачару огласила су се неколико минута пре 16 часова означавајући да је изабран 46. Патријарх српски. Новоизабрани Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски господин Порфирије (Перић) рођен је 22. јула 1961. године у Бечеју од оца Радивоја и мајке Радојке. На крштењу је добио име Првослав. Основну школу је завршио у Чуругу, а Змај-Јовину гимназију у Новом Саду. Замонашен је по чину мале схиме од свог духовног оца, тада јеромонаха др Иринеја (Буловића), у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.

Дипломирао је на Православном богословском факултету у Београду 1986. године, када га је блажене успомене Епископ рашко-призренски, а потоњи Патријарх српски Павле, у манастиру Свете Тројице у Мушутишту рукоположио у чин јерођакона. На последипломским студијама у Атини борави од 1986. до 1990. године, када по благослову Епископа бачког др Иринеја долази у манастир Светих архангела у Ковиљу, где је рукоположен у свештеномонашки чин и постављен за игумана. За њим у манастир долази мноштво младих монаха и искушеника. То су године када манастир Ковиљ постаје духовна матица многим младим људима: интелектуалцима, уметницима, популарним глумцима и рок музичарима, поготово из Новог Сада и Београда. Од тада се игуман Порфирије, посебно ангажује и на лечењу оболелих од болести зависности. У том циљу он 2005. године формира терапијску заједницу „Земља живих“, која је признатa као најуспешнији пројекaт за лечење наркоманије, а данас, под руководством владике Порфирија, има више од стотину штићеника у камповима широм Србије. На редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве у Београду 14. маја 1999. године изабран је за Епископа јегарског, викара Епархије бачке. На тему Могућност познања Бога код апостола Павла по тумачењу светог Јована Златоустог, докторирао је 2004. године на Богословском факултету Универзитета у Атини. Чувеног психијатра, академика др Владету Јеротића, на Богословском факултету је наследио на катедри Пастирске психологије.

Његова предавања, посећена су не само од студената матичног, него и других факултета у Београду. Заједно са групом стручњака: психолога, лекара, криминолога, социолога, владика Порфирије оснива грађанско удружење које се бави ресоцијализацијом жртава деструктивних верских секти и култова. Епископ Порфирије је, већ деценију, не само председник Управног одбора, него и прави spiritus movens Хуманитарног фонда „Привредник“, који обезбеђује стипендије за велики број надарених, а сиромашних ученика и студената, без обзира на верску и националну припадност. Републичка Скупштина га је, као представника свих Цркава и верских заједница, 2005. године, изабрала за члана Савета Републичке радиодифузне агенције, а за свог председника Савет га је изабрао 2008. године. Као председник Савета Републичке радиодифузне агенције, епископ Порфирије је заступао дугорочне интересе друштва и грађана, независно од политичких утицаја. У радиодифузном спектру Србије од тада се чују и црквене радио станице. Дао је кључни допринос покретању низа радијских и телевизијских емисијa које се баве религијским темама. Свети Архијерејски Сабор му 2010. године, поверава дa утемељи свештеничку службу у Војсци Србије.

Плодови његовог рада на том пољу, нису само одговарајући законски прописи, већ и одабир војних капелана, организација и опремање храмова у касарнама и вршење првих богослужења. Своје стручне богословске радове Епископ Порфирије је објављивао у часописима код нас и у свету. Учествовао је у великом броју научних конференција и симпосиона широм света. Владика Порфирије, као један од најугледнијих савремених српских духовника и интелектуалаца, има изузетно широк круг пријатеља, на само у Отаџбини, а односе личног пријатељства и блиске сарадње негује и са свештеницима и представницима других Цркава и верских заједница. Говори грчки, енглески и немачки, и служи се руским језиком, a његов стил комуникације увек је прилагођен саговорницима. У трон Митрополита загребачко-љубљанских устоличен је 13. јула 2014. године у Саборној цркви Преображења Господњег у Загребу.

Свечану архијерејску Литургију служио је Патријарх српски Иринеј уз саслужење великог броја архијереја Српске Цркве и других сестринских Цркава, као и свештенства и монаштва, и благочестивoг народа.

Извор: СПЦ



НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ПРИВРЕДИ И ГРАЂАНИМА

Влада Србије је у фебруару 2021. усвојила нови, трећи пакет економских мера помоћи вредан 249 милијарди динара. Укупна вредност сва три пакета је 953 милијарде динара, односно приближно осам милијарди евра. Овим пакетом мера, за разлику од прва два, укључена су и велика предузећа која такође трпе последице пандемије. Како је навела председница Владе РС А. Брнабић, он ће помоћи да се смање негативне последице вируса корона, да људи сачувају радна места, да привреда не изгуби „кисеоник“, али и да грађани преживе ова тешка времена.

Наша земља је за досадашње економске мере за ублажавање последица COVID-19 добила похвале од ММФ-а, Светске банке и других институција. Србија тиме показује да је јака и стабилна држава и да грађани и привреда могу да рачунају на њу у најтежим тренуцима. Председница Владе А. Брнабић и министар финансија Синиша Мали су на представљању ових мера истакли да се држава борила на два фронта – здравственом и привредном и да је на оба постигла феноменалне резултате. Србија је у 2020. години имала пад БДП-а од само један одсто, што је био најбољи економски резултат у Европи.

Плате и пензије, као и запосленост, наставили су да расту. Просечна плата у новембру износила је 518 евра, док је инфлација остала стабилна и износила 1,6 одсто. Прошле године регистровано је за 50.500 више запослених, док се стопа јавног дуга најмање увећала у односу на готово све европске земље. Код нас је он и даље испод 60 одсто, то јест 56,8 одсто БДП-а. Када је у питању буџет за 2021. годину, бројке из јануара су много боље него што се очекивало, јер је уместо планираног дефицита у буџету од 13,4 милијарде динара, остварен суфицит од 13,3 милијарде динара. Током 2020. године, када је читава светска привреда трпела, наша индустријска производња је била за 0,4 одсто већа него у 2019. години.

Порастао је и извоз, који је износио 17,5 милијарди евра, док је у 2019. години био 17,1 милијарду евра. Трећим пакетом помоћи обухваћено је додатних 300.000 запослених у великим предузећима, што уз 1.050.000 предузетника и запослених у микро, малим и средњим предузећима, значи да помоћ може да користи укупно 1,4 милиона запослених у приватном сектору. Директну подршку државе у висини од једног и по минималца добиће укупно 1.505.093 предузетника и запослених у микро, малим, средњим и великим предузећима у нашој земљи, а пакет укључује и новчану помоћ грађанима.

Мера која се тиче исплате минималца ступа на снагу од 1. марта, прва исплата биће у априлу, друга у мају и трећа у јуну. Она не укључује банке и финансијске институције. Поред једног и по минималца, подршку у висини од још једног пуног минималца добиће угоститељи, туристичке агенције, лиценцирани туристички водичи и пратиоци, хотели, одмаралишта и рент-а-кар агенције. Градски хотели добиће још једну врсту директне подршке државе у висини од 350 евра по индивидуалном лежају и 150 евра по смештајној јединици. Ту врсту помоћи градски хотели су имали и крајем прошле године.

Директну подршку добиће и сектор превозника путника и друмског саобраћаја и аутобуских станица, а која подразумева 600 евра по аутобусу у периоду од шест месеци. Како би се очувала ликвидност приватног сектора, држава је одлучила да продужи постојећу гарантну шему, а биће успостављена и нова гарантна шема за подршку најугроженијим предузећима. Јануарске пензије су увећане за 5,9 одсто, по швајцарској формули, а 1,7 милиона пензионера добиће и једнократну помоћ од 50 евра и још 60 евра, као и остали пунолетни грађани.

Укупно ће помоћ од 60 евра добити 6.118.911 пунолетних грађана, а та мера ће се спровести кроз две уплате, у мају и новембру.



ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ

Србија већ више од месец дана вакцинише своје становништво у борби против Ковида-19. Масовна вакцинација почела је 19. јануара. Грађани се пријављују путем еУправе или телефонски – путем контакт центра, након чега добијају поруку о термину вакцинације. У Србији, грађани могу да изаберу вакцину коју желе да приме, а у доступне су три вакцине – „Фајзер“, кинеска „Синофарм“ и руска „Спутњик Ве“.

Србија је и даље на другом месту у Европи по стопи вакцинисаних на милион становника и по броју вакцинисаних на 100 становника. Испред Србије је само Велика Британија. Србија је на 5. месту у свету по броју укупно вакцинисаних, a на шестом месту у свету смо по броју издатих вакцина на 100 становника у протеклих седам дана. Председник Србије Александар Вучић објавио је да је добио потврду да ће Србија пре почетка марта обезбедити још милион вакцина против вируса корона.

Прве количине „Фајзерове“ вакцине у Србију су стигле 22. децембра. Србија је од Кине добила милион доза „Синофарм“ вакцина које су стигле 16. јануара. У Србију је 29. јануара стигло 40.000 доза руске вакцине „Спутњик Ве“. Током фебруара и марта очекује се да ће бити испоручене и остале количине, од укупно два милиона доза руске вакцине. 9. фебруара у Србију је стигао и нови контингент од 50.000 вакцина „Спутњик Ве“ из Русије. Такође, јуче су у Србију стигли и руски експерти, који су са српским стручњацима разговарали како да се што пре отпочне производња руских вакцина у Србији. Посетили су Институт Торлак како би проценили технолошке и кадровске капацитете Института за производњу вакцине „Спутњик Ве“. Председник Вучић недавно је истакао да ће наша земља уложити у нове погоне, нову опрему која би задовољила све стандарде, а са циљем да се вакцина производи код нас. Вакцина „Спутњик Ве“ из наше земље била би дистрибуирана у регион, али и у земље Европе. Дана 10. фебруара у Србију је стигло још 500.000 кинеске вакцине „Синофарм“.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је обезбеђено да 15. и 22. фебруара стигне још 88.000 доза „Фајзер“. До краја фебруара у Србију стиже и 120.000 до 150.000 „АстраЗенека“, за шта је потписан уговор и чека се званична потврда произвођача. До краја фебруара Србија ће имати два милиона вакцина, којима ће бити вакцинисано милион грађана. До сада вакцину је примило 636.119 људи (не рачунајући број ревакцинисаних, иако је почела и масовна ревакцинација - 83.262), а пријавило се више од 950.000 хиљада. (подаци од 11. фебруара) Најпре је вакцину примило медицинско особље, потом је почела имунизација корисника геронтолошких центара, потом вакцину су примили припадници МУП-а, Војске Србије и осталих безбедносних служби, представници медија….

Просечна старост имунизованих у Србији 65,4 године, а нешто је нижи проценат у великим градовима између 62,8 и 63 године.

*За 11. фебруар је било планирано да Србија Северној Македонији уручи 8.000 вакцина али је одложено за који дан услед неопходности набављања додатне техничке документације.



Честитка председника НР Кине поводом Дана државности Републике Србије

Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг упутио је честитку председнику Републике Србије Александру Вучићу поводом Дана државности Републике Србије. У честитки се каже: „Поштовани господине председниче, Поводом Дана државности Републике Србије, желим у име Владе и народа Кине, као и у своје име, да Вама и пријатељском српском народу упутим срдачну честитку и најбоље жеље. Кинеско-српски односи одржавају јак тренд развоја.

Међусобно политичко поверење двеју земаља је чврсто, сарадња у различитим областима постиже богате резултате, а челично пријатељство се непрекидно продубљује. Две стране се заједно суочавају са изазовима епидемије вируса КОВИД-19, чиме дају пример сарадње у борби против епидемије у свету. Недавно сте, по мом позиву, присуствовали Самиту лидера Кине и земаља централне и источне Европе и дали велики допринос успешном одржавању самита, што ја високо ценим. Придајем велики значај развоју односа Кине и Србије.

Спреман сам да са Вама, у оквиру заједничке изградње иницијативе Појас и пут, и сарадње Кине и земаља централне и источне Европе, подигнем Свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије на још виши ниво, како бисмо допринели благостању наших двеју земаља и двају народа. Желим Вашој земљи много просперитета, а народу срећу и благостање“, наводи се у честитки председника Си Ђинпинга.

Београд, 11. фебруар 2021. године



У Србију стигло још 500.000 кинеских вакцина против вируса корона

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да наша земља, са 500.000 кинеских вакцина које су вечерас стигле, има укупно чак 1,5 милиона тих цепива, чиме ће се спасити више хиљада живота у Србији. Брнабић је на Аеродрому „Никола Тесла“, где је са амбасадорком Кине Чен Бо дочекала авион „Ер Србије“ са новим количинама вакцине „Синофарм”, исказала захвалност Кини и председнику Си Ђинпингу на свој подршци грађанима Србије током борбе против корона вируса.

Она је поновила да, уз данашњих 500.000 вакцина, Србија има 1,5 милиона кинеских вакцина, што је уз одличну организацију вакцинације помогло да наша земља буде друга у Европи, а седма у свету по броју вакцинација, уз очекивање да се наша позиција побољша.

Још важније јесте то да смо захваљујући овој количини цепива успели да спасимо хиљаде живота. Зато сам веома срећна и још једном изражавам захвалност Народној Републици Кини, поручила је премијерка. Брнабић је објаснила да се овде не ради о уговорима и новцу, већ о партнерству и пријатељству, и предочила да имамо додатне уговоре и платили смо додатне вакцине, али смо 1,5 милиона вакцина добили само из Кине. Она је такође исказала захвалност председнику Србије Александру Вучићу, јер је захваљујући његовим напорима и личном пријатељству са Си Ђинпингом, Србија дошла до вакцина и у јединственој је позицији у свету да може да рачуна на оволику количину вакцина.

Председница Владе је честитала Кинеску лунарну нову годину грађанима Кине, председнику, премијеру и Комунистичкој партији те земље. Желим вам наставак свих успеха, политичких, економских, здравствених, а Србија и Влада Србије ће наставити да инвестирају у челично пријатељство двеју земаља, закључила је Брнабић. Амбасадорка је истакла да јој је част што заједно са премијерком Србије дочекује нови контигент кинеских вакцина.

Ово је трећи пут да са премијерком будем на аеродорому – дочекивали смо медицинску опрему, испраћали кинеске стручњаке, а сада дочекујемо вакцине. Желим да искажем поштовање за организацију вакцинације. Кинеска вакцина је дала велики допринос том послу, навела је Чен.

Београд, 10. фебруар 2021. године



Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је приказу способности дела јединица Војске Србије у касарни „Растко Немањић“ у Панчеву и том приликом поручио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством ЕУ, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине.

Председник је рекао да ће пре ставити „главу на пањ“, него да потпише било какав папир са признањем и подсетио да је то већ једном одбио у Вашингтону, где су постојале две верзије споразума. Навео је да је одмах повукао своју делегацију, да је америчкој делегацији рекао да Србија такав споразум неће потписати и поручио да ће Србија увек настојати да води мирне разговоре како би сачувала мир, али да неће дозволити да је понижавају. Председник Србије захвалио је на писму-честитки америчком председнику Џоу Бајдену поводом предстојећег Дана државности, у коме се поред уобичајеног истицања посвећености унапређењу економске сарадње, регионалне стабилности и демократских вредности, недвосмислено позива на међусобно признање Србије и „Косова“ као последице.

Међусобно признање Србије и „Kосова“ не стоји ни у једном акту ниједне светске организације, указао је председник и поновио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством Европске уније, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине. Према председниковим речима, ситуација јесте тешка и биће све тежа. „Kао што сам вам рекао пре три дана, ја то видим, ја то очекујем, видим како се то полако стеже, зато што су њихови међусобни сукоби у светским оквирима све снажнији и све већи, и онда ми ту плаћамо цену“, рекао је председник. Вучић је поручио да је до наше државе да настави са снажењем земље у економском смислу. Председник је додао да је улога војске веома значајна у веома сложеним безбедносним и политичким условима савременог света и да зато Србија мора да уради све што може да одврати сваког потенцијалног агресора и нападе на грађане и земљу. „Политика снажења војске биће настављена убрзано“, нагласио је председник додајући да је циљ да српска војска може да буде стабилизатор политичких прилика у региону.

Према његовим речима, свакоме треба да буде јасно да Србија није џак за ударање и да може свако да је нападне и да јој прети као што је то било у прошлости. Вучић је рекао да је задовољан оним што је видео и зато што је много тога урађено у претходном периоду и истакао да ће од априла месеца војним лицима бити знатно увећане плате. Председник је рекао и да ће се наставити улагања у Војску Србијe, којој је поручио да од ње очекује да и даље буде чувар наше земље, њеног интегритета и слободе. „Од вас очекујемо да будете чувари наше земље, њеног интегритета, слободе, да будете бранитељи народа, чувари отаџбине, заштитници интереса Србије и да будете одвраћајући фактор сваког агресора и за сваког ко би помислио да нападне Србију“, рекао је Вучић.

На војној вежби под називом „Врх копља“ приказана је оспособљеност 72. бригаде за специјалне операције, а приказу способности, које је председник Србије и врховни командант Војске Србије оценио са врло добро, присуствовали су и потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић и начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић.

Фото: Председништво Србије / Димитрије Голл

Београд, 7. фебруар 2021. године



Састанак са амбасадорком НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас амбасадорку Народне Републике Кине Чен Бо и замолио је да пренесе захвалност председнику Си Ђинпингу на људској и државничкој бризи и солидарности и помоћи да кинеске вакцине што пре и у великим количинама стигну до грађана наше земље. Председник Вучић је рекао да је поносан што је Србија прва од европских држава добила кинеску вакцину.

Он је амбасадорки Чен указао на то да грађани наше земље показују дубоко поверење у кинеску вакцину, а тиме и у кинеску државу и кинеске стручњаке. Стога је замолио амбасадорку Чен да председнику Сију и кинеском руководству пренесе молбу да што пре стигну и преостале наручене количине вакцина.

Председник Вучић је рекао да се радује учешћу на Самиту Кина-ЦИЕЗ, који ће, путем видео-линка, бити одржан следеће седмице. Он је овом приликом нагласио да за формат сарадње 1+17, као и иницијативу „Појас и пут“, сматра да су међу најзначајнијим икад. С тим у вези, на састанку, којем су присуствовали и представници надлежних министарстава и јавних предузећа, разматрани су текући и будући заједнички инфраструктурни и други пројекти. Овом приликом је констатовано да пројекти прате предвиђену динамику.

До краја године биће завршена два кључна инфраструктурна пројекта - ауто-пут Прељина-Пожега и брза пруга Београд-Нови Сад за брзине до 200 км на сат. Током ове године планиран је почетак радова на брзој прузи од Новог Сада до границе са Мађарском, на Фрушкогорском путном коридору и на ауто-путу Београд-Зрењанин. Интензивно се ради и на припреми пројектне документације за прву фазу ауто-пута од Београда преко Дуге Пољане до границе са Црном Гором.

Између осталих, по вредности се издваја и пројекат регулације отпадних вода у 65 градова и места у Србији, као и девет депонија, који ће трајно решити то питање и допринети заштити животне средине по важећим европским стандардима.

Београд, 3. фебруар 2021.



Писмо председника НР Кине Си Ђинпинга

 

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас позив председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга за учешће на Самиту Кине и ЦИЕЗ, који ће путем видео линка бити одржан 9. фебруара ове године. У позиву председника Ђинпинга се, између осталог, каже: „Година 2020. била је више него изазовна.

Суочене са изненадним нападом заразне болести КОВИД-19, Кина и земље Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ) удружиле су се у борби против вируса корона и превазилажењу изузетно тешког временског периода који је изазвала ова болест, чиме је створен нови замах за сарадњу између Кине и ЦИЕЗ. Имајући у виду ограничења која намеће пандемија, сагласили смо се да одложимо самит Кине и ЦИЕЗ, који је првобитно био заказан за април прошле године и који је требало да буде одржан у Пекингу.

Како ствари стоје, земље су ушле у нову фазу одговора на КОВИД и суочавају се са великим изазовима у економском опоравку и развоју. Јавила се потреба да Кина и ЦИЕЗ појачају комуникацију, дођу до консензуса и зацртају ток будуће сарадње за подршку економском и социјалном опоравку и развоју у пост-КОВИД ери. Имајући ово на уму, Кина ће 9. фебруара 2021. године одржати Самит са ЦИЕЗ путем видео линка. Као домаћин, драго ми је да Вас позовем да учествујете на овом Самиту и унапред се радујем што ћу имати прилику да разговарам са Вама о начинима за постизање обострано корисне сарадње, као и о унапређењу билатералних веза и сарадњи Кине и ЦИЕЗ.

Заједно бисмо могли у великој мери да допринесемо обогаћивању свеукупне сарадње између Кине и Европе и промоцији развоја који деле обе стране. Молим Вас да примите изразе мог најдубљег уважавања“, наводи се у писму председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга.

Београд, 3. фебруар 2021. године



Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије

 

Спољнополитичке позиције Србије се разумљиво прилагођавају новонасталим околностима на међународном плану, међутим наши спољнополитички приоритети су већ дуже време непромењени. Први и најважнији интерес нам је очување добросуседских односа и стабилности и мира у региону, и са тим у вези изналажење мирног и праведног решења за проблеме на Косову и Метохији, каже у интервјуу за „Политику“ министар спољних послова Србије Никола Селаковић. Наш трајни интерес је и пуноправно чланство у Европској унији, јер то је тип друштва којем тежимо. На билатералном плану, наш циљ је учвршћивање веза са традиционалним пријатељима, са Руском Федeрацијом и НР Кином, као и градња нових партнерских односа са САД.

Један од најважнијих задатака наше спољне политике је и унапређење положаја и заштита права и идентитета нашег народа у региону, као и пружање разних видова подршке Србима у дијаспори. Све су то веома важни и врло често комплементарни циљеви, истиче Никола Селаковић. Какве односе очекујете да Србија има са новом америчком администрацијом? Било би преурањено да у јавности спекулишемо о томе. Нова председничка администрација у Вашингтону је у овом часу заокупљена унутрашњим питањима и тако ће бити још неко време. У тиму председника Џозефа Бајдена има људи који су се бавили нашим регионом, и вероватно је да ће Балкан и Србија у једном тренутку бити у жижи америчке спољне политике.

Подсетићу вас да су председник Вучић и председник Бајден не тако давно имали веома садржајне разговоре у Београду, након којих је наш председник констатовао да је имао прилику да разговара са врсним познаваоцем прилика у овом делу света и изванредно припремљеним саговорником. С обзиром на њихов лични однос, али и важност унапређења веза Србије и САД, са разлогом можемо очекивати да у догледно време буде организован и сусрет двојице председника. Сигуран сам да ће на природу и динамику односа Србије и САД утицати и чињеница да нас у Вашингтону представља амбасадор Марко Ђурић, чије је присуство инаугурацији председника Бајдена важан сигнал и, верујем, весник позитивних помака у билатералним односима наших земаља. Какви су односи наше земље са Москвом, Бриселом и Пекингом? Русија је наш традиционални пријатељ и то пријатељство надилази пуке политичке везе. Реч је о дубоким духовним, културним и цивилизацијским спонама и природно је што имамо обострани интерес да те везе унапређујемо, иако су оне на веома високом нивоу. Са НР Кином имамо однос који се, осим на искреном челичном пријатељству наших народа и високих политичких представника, заснива на дубоком поверењу и узајамној подршци.

Србија је стратешки опредељена за пуноправно чланство у Европској унији и то је познато свим нашим пријатељима, али своја пријатељства не заборавља, већ их јача и унапређује, и према свакоме наступа искрено, не скривајући своје намере. У том смислу, не тражимо за себе никакав ексклузиван статус, већ само право да слободно и суверено доносимо одлуке о својој будућности и односима са свима који нас поштују. Да ли Србија може да води другачију спољну политику од оне коју сада води? Увек је могуће имати другачију политику, уосталом осврните се на спољну политику Србије пре десет, двадесет или тридесет година, сагледајте тадашње резултате и видећете колико је ненадокнадиво скупа била та политика. Мера исправности једне политике, била она спољна или унутрашња, јесу њени резултати и ефекат на живот грађана и судбину читаве државе. Наши спољнополитички приоритети нису дефинисани у афекту, већ су плод озбиљног и дубоког сагледавања наше сложене позиције и стратешког промишљања о начинима за њено побољшање. Србија данас има и бољу међународну репутацију и кредибилитет него пре две деценије, а главни разлог је то што смо резултатима показали колико смо озбиљна и одговорна држава. Та врста кредибилитета се не постиже триковима, већ само вредним и промишљеним радом на себи. И морам да и овом приликом нагласим да је главни инспиратор таквог односа према политици, држави и њеној будућности управо председник Александар Вучић. На функцији министра спољних послова у прилици сам сваког дана да видим колико је ван граница наше земље предсесник Вучић цењен и поштован. Када се може очекивати да буду попуњена упражњена места амбасадора и конзула Србије у свету? То је један од главних задатака током 2021. године.

Ово ће бити година освежавања, а верујем и подмлађивања српске дипломатије. Наша држава, с обзиром на своју величину, има прилично разгранату дипломатску мрежу, што јој пружа велике могућности за продубљивање политичких и економских односа са државама на свим странама света. Али потребни су нам више свежих и енергичних кадрова, људи који ће бити најдостојнији представници једне модерне и динамичне Србије. Србија такве људе има, а озбиљно подмађивање нам је потребно, како да бисмо избегли стварање великих генерацијских кадровских празнина, и поставили темеље модерне каријерне дипломатије. Какви су Ваши односи са председником Србије Александром Вучићем? Председник Вучић и ја смо, осим што имамо блиске и пријатељске односе, по природи посла и наших уставних надлежности, најближи сарадници у реализацији спољнополитичких циљева Србије. То ми омогућује да са њим често разговарам, и у многим приликама доста новог и важног научим. Председник Вучић је човек који својим стратешким и визионарским приступом политици инспирише људе око себе, и поносан сам на то што сам годинама имао прилику да будем део његовог најужег тима сарадника, и што сам га имао за својеврсног политичког ментора.

У сваком случају, његова визија Србије као модерне, напредне и просперитетне државе, која независно и суверено одлучује о својој судбини, је и моја жеља и смисао политичког деловања. Само таква Србија може да буде поуздан ослонац сопственим грађанима, као и Србима ван наших граница, али и инспирација читавом региону.

Извор: Политика



Председник Вучић дочекао на аеродрому милион доза кинеских вакцина

 

 

Милион доза вакцине кинеске компаније „Синофарм“ стигло је данас у Србију, а авион који је допремио вакцине на београдском аеродрому дочекао је председник Александар Вучић. Председник Србије том приликом истакао је да је долазак кинеске вакцине доказ великог пријатељства Србије и Кине и најавио да ће се он вакцинисати управо тим цепивом. Вучић је, за кинеску телевизију Си Си ТВ (CCTV), рекао да је дошао на аеродром да искаже поштовање и каже све најбоље о правом пријатељству које Србија веома дуго негује са Кином и да је, као одговор на то пријатељство, Србија добила вакцине, на чему је посебно захвалан председнику Кине Си Ђинпингу.

„Милион доза кинеске вакцине Синофарм стигло је у Србију. Хвала председнику Сију и кинеском народу“, написао је председник на свом Инстаграм профилу, уз фотографију на којој се испред авиона Ер Србије, којим су вакцине допремељене, виде заставе Србије и Кине. Исказао је посебну захвалност и амбасадорки Кине у Београду Чен Бо, која је, према његовим речима, уложила велике напоре у овај важан подухват, а која је, поред председника и министра здравља Златибора Лончара, дочекала авион са цепивом. „Надали смо се вакцинама из Кине, али није било лако то и очекивати. Као обичан човек и председник Србије уверен сам у квалитет кинеске вакцине, о чему ће одлучити наша надлежна агенција”, рекао је председник и додао да је поносан што је пошло за руком да се добије милион доза вакцина из Кине, које ће спасити много живота.

Подсетио је да у Србији већ постоје вакцине Фајзер-Бионтек, Спутњик В, а сада има и вакцина из Пекинга и да је премијерка Ана Брнабић примила Фајзерову вакцину, председник Скупштине Ивица Дачић и министар одбране Александар Вулин руску, а да ће он највероватније примити кинеску. „Онда ћемо добити Астра Зенека вакцину. То показује способност српског политичког лидерства. Доказ је да не страхујемо да показујемо велико пријатељство са Кином, које не кријем нигде, већ се тиме поносим и уложићу још напора да га даље изграђујемо”, рекао је председник кинеској телевизији која је пратила долазак кинеских вакцина у Србију.

Према његовим речима, Србија још није добила ниједну вакцину преко Ковакса, већ да су сва цепива која су стигла у земљу резултат билатералних договора - са Американцима за Фајзер, са Русима за Спутњик В и са Кинезима. „Срећом, били смо довољно паметни да радимо за земљу и да извучемо највише од наших партнера. Имам искуства, знам како то иде и колико морате да се борите да би земља нешто добила.

Има земаља које немају ниједну вакцину“, рекао је Вучић и потврдио да ће, као и министар здравља Златибор Лончар, примити кинеску вакцину против вируса корона. Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо нагласила је да се Србија и Кина, под руководством председника Александра Вучића и Си Ђинпинга, раме уз раме боре против вируса корона и додала да јој је велика част и задовољство што је са председником Србије у Београду дочекала кинеску вакцину „Синофарм“. „Синофарм вакцина је званично регистрована у Кини 30. децембра, а само након 16 дана већ стиже у Србију.

Долазак кинеске вакцине део је наше заједничке борбе против вируса, и верујем да ће она дати допринос сузбијању епидемије у Србији“, рекла је том приликом амбасадока Чен Бо и указала да је Кина прва земља на свету која је обећала да ће њена вакцина бити глобално јавно добро.

Београд, 16. јануар 2021. године



Вучић: Србија по расту прва у Европи

 

Председник Србије Александар Вучић истакао је да је Србија по привредном расту прва у Европи, што ће бити формално потврђено крајем марта, а све то је било могуће захваљујући реформским мерама које су предузете од 2014. године, те брзим отварањем земље после првог таласа корона вируса.

Председник је истакао да је Србија у првом кварталу имала раст од 5,2 одсто, док је еврозона била на минус 3,2 одсто, у другом кварталу Србија је имала раст од минус 6,3 одсто, док је еврозона имала минус од 14,7 одсто, а у трећем кварталу, када је еврозона имала минус од 4,3 одсто, Србија је имала само минус 1,4 одсто. Вучић је навео да је Црна Гора, на пример, имала у трећем кварталу чак минус 26 одсто.

Такође, председник је нагласио да су у нашој земљи грађене и обновљене болнице, те да су две болнице изграђене за само четири месеца.

Рекао је да се држава борила да набави респираторе, маске, рукавице, скафандере, лекове, све што је било потребно и указао је да се ради на 10 општих болница широм Србије, додајући да су све то биле велике ствари које су могуће само на основу успеха реформи из 2014, доношењем Закона о раду, који је донео одличне резултате и мерама фискалне консолидације.

„Ово су резултати које Србија никада није имала. Kада је Србија била прва у Европи по стопи раста? Добићемо 31. марта резултате да се потврди да је Србија број један у Европи. То све је било могуће захваљујући људима који су веровали у тешке промене“, рекао је Вучић.

Према његовим речима, ове године ће се у Србији чак шест аутопутева радити у исто време, а с тим у вези, напоменуо је да је Бугарска најавила да ће до краја године завршити аутопут од наше границе до Софије, након чега ће моћи аутопутем да се иде до Истанбула, што је јако важно како би саобраћај ишао преко наше земље.

Вучић је нагласио да је у 2020, тзв. години короне, наша земља имала нето прилив директних страних инвестиција од 2,9 милијарди евра нето, а бруто три милијарде, што значи да су многе стране компаније попут Тојо тајерса, Бојсена, ЗТФ-а, Бросеа и у години кризе улагале у Србији.

Председник је рекао да Србија има највеће просечне плате у региону, од 511 или 512 евра, као и да ће већ у фебруару, због јануарског повећања, тај просек бити 535 или 536 евра, као и да је само у Београду у последњих седам година просечна плата скочила за 180 евра или за 40 одсто.

Kаже да смо пре били четврти по платама у региону, док смо данас и званично први, као и да ће разлика у односу на друге земље све брже да се повећава, а истиче да у Србији запосленост расте, као и да нам се стопа јавног дуга најмање увећала у односу на готово све европске земље. То илуструје подацима да је у Италији јавни дуг скочио на 156 одсто, у Немачкој 87 одсто, Француској 114 одсто, у Хрватској на 88 одсто, а у Србији је 57 одсто.

Председник Србије најавио је да ће до Сретења, 15. фебруара, бити донет додатни пакет помоћи привреди, а како је објаснио, то ће бити нова инјекција за компаније, привреду, предузетнике, мала, средња и велика предузећа, што је, како је рекао, 1.052.000 људи који су обухваћени тим системом.

Вучић је прецизирао да ће то највероватније бити помоћ у виду исплате два или три пута по пола минималца, биће и секторске помоћи за туризам, за хотелијере, туристичке агенције, водиче, за аутобуске превознике, са још пола минималца.

Председник је додао да ће настојати да се продуже и гарантне шеме, које су се одлично показале, са 1,5 милијарди, а овог пута би преко тог система, могло да буде обезбеђено још два пута по 500 милиона.

Вучић је рекао да се за седам дана очекују први договори са ДФЦ-ом вредни 300 до 400 милиона долара.

Такође, навео је да ће држава настојати да додатно помогне и пензионерима, поред повећања пензије од 5,9 одсто, колико ће добити у фебруару, када приме јануарску пензију, а додао је да би симболично, пензионери до марта требало да добију пакете са витаминима Ц, Д и цинком, што су, према речима председника, ситнице, али показују део бриге државе да се избори за здравље.

Председник је најавио да ће се у наредних седам до осам дана завршити преговори и око набавке кинеске вакцине, након што су у Србију стигле прве количине Фајзерове и Спутњик В вакцине и указао да је кинеска вакцина изузетно квалитетна, али да је вероватно и најскупља, те да је зато писао кинеском председнику и замолио за попуст за нашу земљу. Вучић је захвалио Американцима што су одлучили да продају вакцину нашој земљи и напоменуо да је нико у региону, осим мале количине коју је добила Албанија, није добио сем Србије.

Истакао је да се наша држава ослањала на себе и сопствене снаге и да је наш државни врх негде предосећао да ће вакцине у оквиру европског Kовакс плана стићи касно.

Председник је одбацио тврдње о лошим резултатима Србије у борби против короне и навео да наша земља има најмању смртност од короне у региону.

Он је изнео податке да је Словенија на 100.000 становника имала 144 смртна случаја, Северна Македонија 126, БиХ 123, пута по 500 милиона.

Вучић је рекао да се за седам дана очекују први договори са ДФЦ-ом вредни 300 до 400 милиона долара.

Такође, навео је да ће држава настојати да додатно помогне и пензионерима, поред повећања пензије од 5,9 одсто, колико ће добити у фебруару, када приме јануарску пензију, а додао је да би симболично, пензионери до марта требало да добију пакете са витаминима Ц, Д и цинком, што су, према речима председника, ситнице, али показују део бриге државе да се избори за здравље.

Председник је најавио да ће се у наредних седам до осам дана завршити преговори и око набавке кинеске вакцине, након што су у Србију стигле прве количине Фајзерове и Спутњик В вакцине и указао да је кинеска вакцина изузетно квалитетна, али да је вероватно и најскупља, те да је зато писао кинеском председнику и замолио за попуст за нашу земљу. Вучић је захвалио Американцима што су одлучили да продају вакцину нашој земљи и напоменуо да је нико у региону, осим мале количине коју је добила Албанија, није добио сем Србије.

Истакао је да се наша држава ослањала на себе и сопствене снаге и да је наш државни врх негде предосећао да ће вакцине у оквиру европског Kовакс плана стићи касно.

Председник је одбацио тврдње о лошим резултатима Србије у борби против короне и навео да наша земља има најмању смртност од короне у региону.

Он је изнео податке да је Словенија на 100.000 становника имала 144 смртна случаја, Северна Македонија 126, БиХ 123, Бургарска 115, Црна Гора 115, Мађарска 110, Хрватска 107, Румунија 85, а Србија 51. "Стопа смртности у региону је: Бугарска 3,9. Бих 3,7, Мађарска 3,11, Северна Македонија 3,03, Румунија 2,48. Словенија 2,15, Хрватска 1,99, а Црна Гора, 1,4, а Србија 1,0. То се види на графиконима и ту нема лажи, нема преваре", истакао је председник.

Он је рекао да ће се држава борити за вакцине, те да је једино Србија, на Западном Балкану, добила значајне количине цепива, уз нешто мало које је добила Албанија, а додао је да се за један дан, од када је почела пријава грађана за вакцинацију, пријавило чак 63.000 људи.

Вучић је изразио уверење да нас чека боља година од претходне, а верује и да ће, уз вакцинацију грађана, бити побеђен корона вирус.

Београд,
12. јануар 2021. године



Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти

 

 

Србија би ове године коначно могла да добије амбасадоре и генералне конзуле у око трећини тренутно упражњених места у дипломатско-конзуларним представништвима земље у свету, а министар спољних послова Никола Селаковић уверен је да ће највећи број тих места бити попуњен и то, како истиче, најбољим могућим људима. „У наредној години, уверен сам да ће доћи до попуњавања највећег броја тих упражњених места", рекао је Селаковић за Танјуг, и истакао да се тај посао обавља поступно, јер држава жели да покаже да има квалитетан кадар, који ће интересе Србије заступати на најбољи могући начин.

Шеф српске дипломатије подсећа да је у једном броју представништава већ истекао четворогодишњи мандат амбасадорима и генералним конзулима, тако да ће се ући и у поступак именовања нових, након њиховог опозива. Међу „упражњеним" местима је и амбасадор Србије у Kини. „Вредно радимо на изналажењу најбољег могућег решења за нашег новог амбасадора у Kини и као што смо једног од најбољих људи у државном систему послали за амбасадора у САД, који ће, сигуран сам обављати функцију на најбољи могући начин, уверен сам да ће тако бити и за амбасадора у Пекингу", рекао је Селаковић. Министар, који је спољнополитички ресор у влади преузео пре нешто више од два месеца, истиче да су се околности у свету, као и позиција Србије у њему променили, али се спољнополитички циљеви Србије не мењају: земља остаје стратешки посвећена европским интеграцијама, а, заједно са путем у ЕУ, јачаће и традиционална пријатељства са Русијом и Kином, уз уздизање на виши ниво и јачање нових партнерских односа са САД. „На важном месту за Србију су и односи у региону, добросуседски односи, регионална сарадња, јер се то уклапа у сет наших услова европског пута. Али, и без европског пута, увек је важно крај кога живите, са ким живите, какве су вам комшије и какви су односи у комшилуку", каже Селаковић.

Истиче и да је од непроцењивог значаја питање Kосова и Метохије, као главног националног и државног питања Србије и спрског народа. „Kада кажем да се околности мењају, али не и циљеви - наш циљ је и пре седам година била ЕУ, евроинтеграције, али погледајте који нам је тада био простор за деловање, када говоримо о економском аспекту, а који је данас. Промениле су се околности, а онда прилагођавате своје деловање тим промењеним околностима, што је могуће више", каже Селаковић. Подсећа да је спољнополитичке приоритете у 2021. години навео и председник Републике, а да су очување мира и стабилности у региону апсолутни приоритет. „Само у мирном и стабилном региону Западног Балкана и Југоисточне Европе, Србија може да се развија и економски, и културно, научно, у сваком погледу. Мир и стабилност у региону су 'sine qua non', без кога нема развоја и напретка. Србија се понашала, понаша се и понашаће се као фактор који стабилизује читав регион, који регион држи у миру, показујући да је то онај регион који свима највише доприноси", рекао је Селаковић. Односи у региону су увек комплексни, а регион је, примећује министар Селаковић, на нашу велику жалост, оптерећен питањима на која не можемо да утичемо, а која се тичу прошлости.

Приступ Србије је да се тражи простор да се утиче на оно што се дешава данас и што ће се дешавати у будућности. У том смислу, наводи и да је иницијатива тзв. „мини шенгена", за тржишно обједињавање региона, која је потекла од Александра Вучића и наишла на позитиван одговор премијера Албаније и Северне Македоније, једна од могућности да се за регион учини много више. „Да покажемо колико можемо да учинимо више ако наступамо заједнички и ако тражимо заједничке имениоце, а не оно што нас раздваја и дели", указује Селаковић.

Kад је реч о односима са САД, Селаковић наводи да не би требало очекивати да велике државе мењају ставове онако како бисмо ми волели, желели или како ми замишљамо, али да је важно што је и сам амбасадор у Вашингтону, Марко Ђурић, нагласио да као свој задатак, између осталог, види и утицај на промену климе у билатералним односима са САД, као најважнијом државом у свету са којом је наша лоша комуникација у прошлости озбиљно утицала на положај српског народа и Србије. „Уверен сам да ће Ђурић озбиљно радити на томе, са председником Вучићем, премијерком Брнабић, Министарством спољних послова, и да ће у значајној мери допринети промени те климе", рекао је Селаковић. Истиче да је за Србију од изузетне важности да партнерске односе са САД уздигне на виши ниво. „То је држава са којом у многим областима тесно сарађујемо и држава са којом морамо да се трудимо, и да не одустајемо од тога, да налазимо оно што су нам заједничке, додирне тачке, оно што је и добар пример наше сарадње у прошлости и да стварамо простор за такву сарадњу и у будућности", закључио је Селаковић. Извор: Танјуг



Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста

 

Наши сународници ван Србије су један од великих потенцијала који држава до сада није препознала на прави начин и зато је потребан другачији приступ питању - како да ојачамо нашу дијаспору и искористимо добру вољу људи који су потенцијални лобисти за интересе Србије и српског народа, каже министар спољних послова Никола Селаковић. „Kада причамо о Србима у дијаспори, и посебно у региону, то је једна прилично запарложена пољана, на којој је потребно радити много и у којој не може много тога одједном учињеног и да се види", констатује Селаковић у интервјуу за Танјуг.

Он истиче да и именовање директора Управе за сарадњу са Србима у дијаспори и региону први пут после готово седам година откако је управа формирана у оквиру Министарства спољних послова, говори да је то један од приоритета деловања министарства на чијем је челу. Селаковић напомиње да се тренутно увелико ради на формирању плана како да дијаспора постане видљивија и ван граница Србије и у самој матици. „Сваки човек у дијаспори је потренцијални лобиста за интересе наше земље и народа и треба да нађемо прави начин да то искористимо", навео је он. Да може много да се уради на том плану, Селаковић илуструје податком да само у Швајцарској, у 24 града постоје српска културно-уметничка друштва, што је више од 3.000 младих људи који се окупљају зарад очувања наше традиције, културе, српског језика и историје. „Ако су у 24 града били у стању да организују таква друштва, то говори о ентузијазму људи.

Kолики ентузијазам, енергија, љубав постоји код тих људи. Дајте да видимо како да помогнемо и да искористимо ту добру вољу и потенцијал код тих људи", указује министар. Наводи и пример једне исељеничке породице у Kанади, Вараклић из југозападне Србије, која сваке године за децу у Рашкој области пошаље божићне пакетиће. Они су, додаје, до сада само за те потребе дали стотине хиљада долара невладиним организацијама, али их ми овде, каже, не видимо. „Не види држава, а то су људи који су успели радом у једној далекој земљи, као успешни привредници, који могу да буду озбиљни лобисти за Србију, за српске интересе, неко ко нас представља на најбољи могући начин", рекао је Селаковић.

Селаковић скреће пажњу и на то да је на челу Управе за сарадњу са Србима у дијаспори и региону Арно Гујон, како каже, човек изванредне енергије, велике љубави према српском народу, коју је показивао у деловању према Србима на KиМ, тамо где су били озбиљно угрожени. „Тиме је показао и дао пример многим нашим сународницима шта може појединац да уради. А, када тај појединац енергију, ентузијазам, љубав према људима, пренесе на деловање у оквиру државног система, мислим да су се створили предуслови да се у таквом деловању рађају добри резултати", рекао је Селаковић. Извор: Танјуг



Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности

Очување мира, брига о здрављу и бољи стандард најважнији су за Србију у 2021. години, истакао је председник Републике Александар Вучић, уверен да остварење тог амбициозног и нимало лаког задатка неће бити једноставно, али да је заједничким радом са Владом могуће остварити најбоље резултате, сигурност и извесну будућност за грађане.

Председник је поручио да је Србија зацртала велике и амбициозне циљеве за наредну годину, упркос тешким и сложеним међународним и регионалним приликама, те да ће настојати да у потпуности сачува мир и стабилност у региону и земљи, уз очување виталних националних и државних интереса.

„Србија остаје на курсу победничке политике – политике стабилности“, рекао је председник Вучић и нагласио да наша земља остаје на путу европских интеграција и да ће брижљиво чувати пријатељство са Русијом и Кином, као и да ће градити пријатељство са САД.

Према речима председника, Србија наставља са победничком политиком, у којој је она на првом месту, односно политиком због које ће наша земља и у наредне две године бити у прве три земље у Европи по стопи раста.

Предуслов тога, напоменуо је председник, јесте обрачун са криминалним групама, али и још већа улагања у полицију и војску.

„Србија је у 2020. години земља са највећим растом у Европи“, указао је председник Републике на годишњој конференцији за медије и додао да очекује склапање новог аранжмана са ММФ-ом, као и да се Србији до краја следеће или до почетка 2022. године подигне кредитни рејтинг на „инвестициони“, чиме би се наша земља изједначила по рејтингу са најразвијенијим земљама ЕУ.

Kао највећи успех 2020. године, Вучић је навео то што ће Србија завршити са највишом стопом раста у Европи, која се, како је рекао, очекује да ће бити од минус 0,75 одсто до минус један.

„Поносан сам што сам председник земље која је шампион у Европи по БДП-у“, истакао је Вучић и додао да је тим успехом Србије била задовољна и немачка канцеларка Ангела Меркел.

Тај резултат, сматра председник Вучић, охрабриће Србију да убрза свој европски пут, али чувајући пријатеље који Србији нису окренули леђа када јој је било најтеже, а то су Русија и Kина.

Председник је истакао да ће бити настављено привлачење страних инвеститора, затим да ће се радити на улагању у пољопривреду, пре свега прехрамбену индустрију, обнову механизације, те дигитализацију пољопривреде.

Председник Републике такође је указао да је циљ да плате у јавном сектору пре краја године достигну 560 или 570 евра, при чему би у Београду износиле скоро 700 евра.

Вучић је подсетио да ће плате здравствених радника од 1. јануара бити повећане за пет одсто, док ће осталима у јавном сектору зараде бити повећане за 3,5 одсто и додатно од 1. априла још 1,5 одсто, док ће десетари, разводници и подофицири добити повећање за додатних 10 одсто. Напоменуо је да ће минимална зарада бити повећана за 6,6 одсто, а пензије од 1. јануара за 5,9 одсто, уз план да до краја 2021. просечна пензија буде 270 евра. Председник је посебно истакао улагања у здравство, подсетивши да су отворене две нове ковид болнице и да се наставља са обнављањем и градњом здравствених објеката у целој Србији и нагласио да је Србија убедљиво прва у региону по броју хоспитализованих на 100.000 становника и да баш због тога има малу смртност, као и да је Србија ове године била међу прве три земље у региону по броју урађених ПЦР тестова.

Говорећи о туризму, председник је рекао да ће се наредне године радити на развоју Подунавља, од Апатина до Kладова, да ће се развијати Овчарско-кабларска клисура, као и наши планински центри.

У области културе и информисања, Вучић је рекао да је за следећу годину важна имплементација медијске стратегије, завршетак реконструкције Народног позоришта у Суботици, а најавио је улагања у музеје, а посебно је истакао премештање Музеја историје у зграду железничке станице. Навео је и да ће следеће године бити завршено подно грејање у Храму Светог Саве.

Истакао је да ће држава наставити да брине и о нашим грађанима на KиМ, да нико не може да забрани Србији да помаже свом народу, нити да ће Србија одустати од помоћи нашем народу.

Србија је, како је нагласио, спремна да шаље лекове и вакцине и албанском становништву и истакао да ће у и наредном периоду наша земља водити политку мира у региону и да ће се трудити да сарађује и са Загребом, Сарајевом, Подгорицом и осталима.



Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину

Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас прву вакцину против коронавируса компаније „Фајзер“ на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".

Брнабић, која је прва европска премијерка која је примила вакцину, истакла је да је данас можда први дан од 6. марта да имамо разлог за осмех јер се oбележава почетак краја пандемије у Србији, али и у Европи и свету.

Као премијерка и неко ко води Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, осећала сам обавезу да прва примим вакцину како бих показала да верујемо у њу, али и у наше институције – Агенцију за лекове и медицинска средства Србије и стручна лица која су даноноћно радила на провери вакцине, рекла је она.

Председница Владе је, истичући да јој је част да уради овако нешто за земљу и буде прва која ће отворити пут за све грађане, пренела да је са председником Републике Александром Вучићем постигла договор о томе да њих двоје приме различите вакцине, те ће он највероватније примити следећу која буде стигла, највероватније кинеску.

Према њеним речима, у овом тренутку имамо вакцину конзорцијума "Фајзер-Бионтек", а у најскорије време се очекују и оне од кинеског "Синофарма", као и одређене количине руске "Спутњик В".

Она је изразила уверење да ћемо крајем првог квартала или почетком другог имати и вакцину компаније "Астра-Зенека", а након тога и "Модернину".

Као што смо и обећали, грађани ће имати на располагању све вакцине које имају дозволе у својим земљама и одобрења релевантних међународних агенција, а наравно проћи ће и све наше агенције и институте, указала је премијерка.

Према њеним речима, пред почетак вакцинације здравствених радника вакцину ће примити и министар здравља Златибор Лончар јер се трудимо да будемо пример и покажемо да смо сигурни у вакцине и институције.

Брнабић је истакла да је Србија, не рачунајући Велику Британију, прва земља у Европи која је добила вакцину "Фајзер–Бионтек", а трећа која је почела масовну имунизацију и кампању за давање вакцине – после Велике Британије и Швајцарске.

Урадили смо велику ствар и ни у једном тренутку се нећемо заустављати док се не заврши имунизација становништва, поручила је председница Владе.

Она је прецизирала да ће наша земља у јануару добити још 16.000 доза вакцине конзорцијума „Фајзер-Бионтек“, као и да ћемо заједно са другим вакцинама имати у јануару укупно милион доза, а током првог квартала укупно приближно два милиона доза.

Имамо динамику испорука „Фајзерових“ вакцина и како варира њихова прозводња, тако варира и испорука не само Србији, већ и свим земљама света. Очекивали смо 10.000 доза од „Фајзер–Бионтека“ у децембру, а стигло је 4.870 доза, објаснила је премијерка.

Србија је показала да може да се бори и да успе у томе ако сви раде тимски, поручила је Брнабић и ипак апеловала на све да почетак вакцинације не схватају као да је борба одмах и готова, већ да наставе да поштују све мере.

Да будемо сигурни и помогнемо здравственим радницима, па ћемо 2021. године полако скидати маске када се стекне имунитет, а до тада ово да гледамо не као победу, већ као почетак краја, закључила је председница Владе.

Након премијерке, вакцину је примила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 Дарија Кисић Тепавчевић, као и члан Кризног штаба Предраг Кон.

Вакцину су примили и епидемиолог и начелница Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА проф. др Весна Шуљагић, као и академик Предраг Пешко, професор универзитета у Београду и Хајделбергу и редовни члан САНУ.

Прве количине вакцине стигле су у Србију 22. децембра, а данас ће их примити корисници домова за старе у Београду и Новом Саду.

Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина „Фајзер-Бионтек“.

Поред набавке вакцине међу првим државама у свету, чак пре земаља ЕУ, Србија је једна од ретких држава које су у рекордном року направиле и отвориле две Ковид болнице. Болнице капацитета 930 места у Батајници, односно 500 места у Крушевцу, умногоме доприносе повећању капацитета и јачању здравственог система у борби против вируса корона и практично, према речима председника Вучића, представљају споменик будућности и говоре о делима која је држава предузела за кратко време.

Такође, подсећања ради, у Србији су улагања у здравствену инфраструктуру била велика, те је од 2016. године обновљено 80 домова здравља и амбуланти, а у току су радови на шест великих домова здравља. Тако, више од 200 милиона евра уложено је у обнову, изградњу и опремање болница и више од 300 милиона у обнову клиника и специјализованих болница, а на многима су радови већ завршени, попут Универзитетске дечје клинике Тиршова, КБЦ Земун, КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Апсолутни приоритет Владе Србије јесте успешан завршетак започетих пројеката здравствене инфраструктуре, али се огромна пажња посвећује и здравственим радницима, којима су до 2020. године повећане плате и то за 56,8% лекарима специјалистима, 66,9% медицинским сестрама, а значајна средства улажу се и у едукацију здравствених кадрова, као и у опрему и услове у којима раде.

Попут других земаља, и Србија се ове године суочила са великим изазовима, пре свега здравственим, а сви чиниоци у држави били су фокусирани на спречавање ширења вируса и очувања живота и здравља грађана. Са тим изазовима, Србија се боље суочила, него многе богатије и развијеније државе Европе и света.



САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Министарство спољних послова демантује наводе појединих домаћих медија о томе да ће држављани Србије на привременом раду у иностранству бити дужни да плаћају порез на приходе остварене код иностраних послодаваца, не само у земљи привременог боравка, већ и у Србији.

Сматрамо да катастрофично интонирани текстови, засновани на недовољно истраженим чињеницама, о једној теми која се најдиректније тиче великог броја држављана Републике Србије у иностранству, безразложно стварају забринутост код дела наших држављана, што се може закључити и по повећаном броју њихових упита упућених дипломатско-конзуларним представништвима Србије.

Апелујемо на резиденте Србије који се привремено налазе у иностранству да се не обазиру на нетачне сензационалистички интониране текстове на ову тему, јер се, када је реч о процедурама опорезивања те категорије наших држављана, ништа суштински неће променити у односу на досадашњу праксу.



САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА

Поводом 10. децембра, Међународног дана људских права, Министарство спољних послова Републике Србије изражава још једном приврженост тековинама и вредностима Универзалне декларације о људским правима, која је усвојена на данашњи дан 1948. године.

Начела из Универзалне декларације о људским правима представљала су темељ за изградњу међународног права у овој области, као и међународног система промоције и заштите људских права, као јединствене цивилизацијске тековине савременог доба. Наша обавеза данас јесте очување и јачање међународног система за поштовање људских права, развој стандарда људских права, контрола над испуњавањем преузетих обавеза, као и наставак сарадње са међународним и регионалним институцијама на заштити људских права.

Србија је у пуној мери посвећена универзалним вредностима људских права и спровођењу у пракси међународних правних инструмената о људским правима. Наша континуирана сарадња са инструментима Савета за људска права у оквиру Уједињених нација, као и са Саветом Европе и механизмима људске димензије ОЕБС-а, представља важан део активности свих државних органа и илуструје нашу доследну опредељеност за испуњавање међународних стандарда људских права.

Међународни дан људских права је повод да се још једном укаже на обесправљеност српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији и понови позив међународној заједници да омогући поштовање гарантованих међународних норми људских права и допринесе стварању услова за повратак интерно расељених лица, као и враћање њихове узурпиране имовине.



ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ – ЛАЖАН САЈТ ЗА ПРИЈАВУ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
Ниједан орган државе не стоји иза сајта www.hocudaglasam.com на ком се наводи да грађани Републике Србије који живе у иностранству могу да оставе своје личне податке, као и копије личних докумената, како би могли да се пријаве за гласање за предстојеће изборе.
 
Посебно је важно упозорити јавност и све грађане да буду опрезни, јер је званична процедура за пријаву грађана за гласање по месту боравишта у иностранству прописана Законом о јединственом бирачком списку и Упутством за спровођење Закона о јединственом бирачком списку.
 
Та процедура подразумева подношење личног захтева преко дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије који те захтеве прописаним процедурама прослеђују општинским односно градским управама према месту пребивалишта подносиоца захтева, након чега наведене управе доносе решење о упису податка у бирачки списак да ће бирач на предстојећим изборима да гласа према месту боравишта у иностранству.
 
Грађани морају бити опрезни коме остављају своје податке будући да постоји могућност злоупотребе истих.

 



Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору

Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, расписује Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, који ће трајати од 18. маја до 01. јуна 2020. године.

Предмет конкурса је суфинансирање пројеката који имају за циљ:

1) употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета;

2) унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре.


Oпширније...
Улазак у земљу уз негативан ПЦР тест или самоизолацију

Држављани Србије могу да уђу у нашу земљу и крећу се без ограничења уз негативан ПЦР тест на коронавирус COVID-19 стоји у протоколу који је Влада Републике Србије усвојила на седници 12. маја. Уколико немају урађен тест са негативним резултатом, држављани Р.Србије упућују се у кућну самоизолацију у трајању од 14 дана. Допуном одлуке од 14. маја предвиђено је и накнадно тестирање у периоду самоизолације.

 

Oпширније...
Избори за народне посланике - наставак спровођења изборних радњи
Председник Републике Србије је 10. маја о.г. донео Одлуку о измени Одлуке о расписивању избора за народне посланике (Службени гласник РС, број 68/20), којом је као датум одржавања избора одређен 21.јун 2020. године.
 
Републичка изборна комисија (РИK), као орган који спроводи поступак избора за народне посланике Народне скупштине, донела је решење 11.маја о.г. о наставку изборних радњи.
 
Такође, РИK је донела Роковник за вршење изборних радњи према којем је утврђено да се захтеви дрђављана Републике Србије за гласање у иностранству примају најкасније до 30. маја 2020. (до поноћи, локално време у Републици Србији).
 
Решење РИK и Роковник се могу наћи на следећем линку:

www.rik.parlament.gov.rs/tekst/1553/izborna-dokumenta.php

 



Дигитални садржаји у области културе

http://www.kultura.gov.rs/lat/aktuelnosti/virtuelne-ture-kroz-kulturne-sadrzaje

http://www.digitalnasolidarnost.gov.rs/

http://www.kultura.rs/



Донације НР. Кине за Р. Србију

 



Обавештење о ограничењу пријема захтева за визе

У складу са Одлуком Владе Републике Србије о изменама Одлуке о проглашењу болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 заразном болешћу, обавештавамо да је Генерални Конзулат Републике Србије у Шангају ограничио пријем захтева за визе страних држављана који намеравају да улазе на територију Републике Србије.


Поменуто ограничење биће на снази до престанка важења Одлуке.



Избори за народне посланике – прекидање радњи у спровођењу избора

Обавештавамо да се у складу са Уредбом о мерама за време ванредног стања Владе Републике Србије, донетом 17. марта 2020. године,  прекидају све изборне радње у спровођењу избора за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, расписаних за 26. април 2020. године.


Прекид изборних радњи важи од данас, а изборни процес ће бити настављен у складу са одлуком о престанку ванредног стања.


Генерални Конзтулат Р.Србије у Шангају обуставља све активности у вези са спровођењем избора, укључујући и пријем захтева за упис у бирачки списак да ће бирач гласати у иностранству.


Држављани Републике Србије у НР.Кини, који имају право гласа, биће благовремено обавештени о новим роковима за упис у бирачки списак за гласање у иностранству.



КОРОНА ВИРУС – ОДЛУКA ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Ради заштите од уношења заразних болести на територију Републике Србије, страним држављанима привремено се забрањује улазак у Републику Србију.

Мера се не примењује на:

1) посаде теретних моторних возила приликом обављања међународног превоза у друмском саобраћају. У случају међународног транзитног превоза терета у друмском саобраћају, исти се ограничава на период не дужи од 12 часова од момента уласка на територију Републике Србије;

2) посаде теретних бродова који превозе робу у једну од домаћих лука. У случају транзитне пловидбе на међународном водном путу на територији Републике Србије, исти се ограничава на период не дужи од 90 часова за бродске саставе и 60 часова за самоходна пловила од момента уласка на територију Републике Србије у случају узводне пловидбе, одноно на период не дужи од 72 часа за бродске саставе и 54 часа за самоходна пловила од момента уласка на територију Републике Србије у случају низводне пловидбе;

3) возопратно особље железничких возила која улазе у зону граничних станица утврђених међудржавним споразумима;

4) посаде и кабинско особље ваздухоплова чије је крајње одредиште Република Србија или су у транзиту преко међународних аеродрома Републике Србије;

5) лица која су добила дозволу за улазак у Републику Србију и боравак или транзит кроз Републику Србију од радног тела Владе које чине представници Министарства здравља, Министарства спољних послова, Министарства унутрашњих послова и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Радно тело Владе одредиће услове и ограничења транзита, односбно боравка лица којима је дата дозвола за улазак у Републику Србију;

6) хуманитарне конвоје под обавезном пратњом уговорене дипломатским путем;

7) акредитоване чланове особља страних дипломатско-конзуларних представништава и канцеларија међународних организација, као и чланове њихових породица који су носиоци посебних личних карата, односно идентификационих докумената издатих од стране Министарства спољних послова и Генералног секретаријата Владе;

8) стране држављане који имају одобрен боравак или стално настањење у Републици Србији.

Држављани Републике Србије и страни држављани који имају одобрен боравак или стално настањење у Републици Србији, а који у Републику Србију долазе из држава/подручја са интензивном трансмисијом болести COVID-19 – Швајцарска, Италија, Иран, Румунија, Шпанија, Немачка, Француска, Аустрија, Словенија и Грчка, упућују се у изолацију у трајању од 28 дана.

Држављанима Републике Србије и страним држављанима који имају одобрен боравак или стално настањење у Републици Србији, а који у Републику Србију долазе из других држава које нису захваћене интензивном трансмисијом болести COVID-19, одредиће се мера стављања под здравствени надзор у трајању од 14 дана (изолација у кућним условима).

Такође, обавештавамо да је могуће поднети захтев за изузеће од забране уласка страних држављана у Републику Србију у појединачним оправданим случајевима. Да би се то остварило и добила потребна дозвола од радног тела Владе Републике Србије, неопходно је да стране дипломатске мисије, конзуларна представништва и канцеларије међународних организација акредитоване у Републици Србији такве захтеве поднесу путем вербалне ноте на следећу e-mail адресу radnotelo-covid19@mfa.rs

Захтев за издавање дозволе треба да садржи следеће податке:

- име и презиме лица;

- број путне исправе (пасош или лична карта) и држављанство;

- гранични прелаз уласка у Републику Србију;

- гранични прелаз изласка из Републике Србије и крајња дестинација (у случају транзита);

- место и адреса током боравка у Републици Србији (у случају дозволе за боравак);

- регистарски број и тип превозног средства којим се улази и/или транзитира кроз Републику Србију;

- подаци о возачу и, по могућству, контакт телефон.



Корона вирус - препорука држављанима Р.Србије у иностранству



Корона вирус - улазак у Републику Србију

Поводом пандемије изазване корона-вирусом, обавештавамо да се на посебној интернет страници Министарства здравља (https://covid19.rs) може преузети информација о поступку на граничним прелазима при уласку путника у Републику Србију:

https://covid19.rs/algoritam1/

https://covid19.rs/algoritam2/

Потребно је да се хитно упознате са наведеним поступком и дате информације користите у обавештењу, како држављана Р.Србије, тако и страних држављана.

С обзиром да се епидемоиолошка ситуација мења на дневној бази, неопходно је да наставите са праћењем измена и допуна на датом сајту.


Oпширније...
Измена одлуке о проглашењу болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 заразном болешћу

Ради заштите од уношења заразних болести на територији Републике Србије, страним држављанима који долазе из држава, односно подручја са интензивном трансмисијом болести COVID-19, односно жаришта епидемије, и то из: провинције Хубеј (Hubei)  у Народној Републици Кини, града Дегу (Daegu)  и провинције Северни Гјонгсанг (North Guyeongsang) у Републици Кореји, кантона Тићино (Ticino) у Швајцарској Конфедерацији, Републике Италије, и Исламске Републике Иран, надлежни органи привремено ће забранити односно ограничити улазак и кретање.

Ова мера се не примењује на учеснике у транспорту робе и лица која су добијал сагласност за улазак у Републику Србију од Министарства здравља.

https://www.srbija.gov.rs/vest/450366/vlada-donela-nove-mere-u-cilju-suzbijanja-koronavirusa.php


Oпширније...
Избори за народне посланике

Обавештавамо да је председник Р. Србије А. Вучић, донео одлуку о расписивању избора за народне посланике Народне скупштине и да су исти заказани за 26. април 2020.

Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима за народне посланике Народне скупштине.

Обавештење се може преузети у следећем линку:

http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestenje-za-birace-sa-boravistem-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-za-narodne-poslnike-narodne-skupstine/

Држављани Р. Србије са бирачким правом подносе захтев за гласање у иностранству преко ДКП најкасније 5 дана пре дана закључења јединственог бирачког списка, односно до поноћи 04. априла 2020. (локално време у Р. Србији).

Саветујемо да се пре процесуирања захтева кроз апликацију јединственог бирачког система претходно, уношењем ЈМБГ, провери да ли је подносилац захтева уписан у јединствен бирачки списак (ЈБС) преко јавног портала МДУЛС: https://upit.birackispisak.gov.rs/

Лице које је држављанин Р. Србије и има пребивалиште у Р. Србији а није уписано у јединствени бирачки списак, неопходно је најпре поднесе захтев за упис у ЈБС и да исти буде процесуиран кроз апликацију јединственог бирачког система. Тек пошто захтев буде решен, односно надлежни орган донесе решење о упису у ЈБС, онда се може примити, односно процесуирати захтев за гласање у иностранству.


Oпширније...
Кокурси за суфинансирање пројеката

Одлукама бр. 20/30-2020/1 и бр. 21/30-2020/01 од 6. јануара 2020 године, МСП-УСДСР је расписало конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срва у региону и матичне државе и дијаспоре. Конкурси су отворени од 20. јануара до 10. фебруара о.г. Све информације о конкурсима и процедури пријављивања могу се пронаћи на линку: http://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/


Oпширније...
Одлуке о суфинансирању пројекта

Обавештавамо вас да су 19. јуна ове године донете Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону. Одлуке можете преузети на следећим линковима:

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-DIJASPORA-2019.pdf

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-REGION-2019-1.pdf

 

 


Oпширније...
Обележавање 5. августа - Дана сећања на прогнане и страдале Србе 90-их година

Влада Републике Србије и Влада Републике Српске су на заједничкој седници, одржаној 26. јуна 2015. године у Палати Србије у Београду, донеле одлуку да се сваки 5. август заједнички обележава Даном сећања на прогнане и страдале Србе 90-их година.

У оквиру овогодишњег програма обележавања Дана сећања, у суботу, 5. августа 2017. године, са почетком у 12 часова, окупљенима ће се обратити представници Генералног конзулата Републике Србије у Шангају.

Позивамо све наше грађане да тога дана дођу у Генерални конзулат како бисмо заједнички обележили Дан сећања.



Гостовање ансамбла Народног позоришта из Београда у Шангају

Драма Народног позоришта у Београду по први пут у својој век и по дугој традицији, гостовала је у Н.Р. Кини у Државном театру у Шангају са својом реномираном представом "Дама с камелијама", Александра Диме Сина, у адаптацији Жељка Хубача и у режији Југа Радивојевића.

Ансамбл Националног театра је боравио у Шангају од 11. до 16. јула 2017. године, и у том периоду представа је била изведена два пута.

Хвала свима на предивном догађају.

 

 



Представљена Анализа националног инвестиционог оквира за дијаспору у Републици Србији

У Кући Уједињених нација у Београду 05. јула представљена је студија: „Анализа националног инвестиционог оквира за дијаспору у Републици Србији" која је израђена у оквиру глобалног заједничког Пројекта „Укључивање миграција у националне развојне стратегије", који финансира Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ), а који срповоде УНДП и Међународна организација за миграције (ИОМ) у сарадњи са Привредном комором Србије (ПКС) и Министарством спољних послова Републике Србије задуженим за питања дијаспоре.

У име УНДП-а и СДЦ-а скупу су се обратиле Стелиана Недера, заменик шефа УНДП-а и Урсула Лојбли, директор СДЦ-а у Србији. Уводна излагања у име Министарства спољних послова имала је амбасадор др Љиљана Никшић, начелник Одељења за миграциону политику, дијаспору и социјалне споразуме на тему : „Улога економске дипломатије у сарадњи са српском пословном дијаспором" и Александар Кемивеш, саветник председника Привредне коморе Србије на тему: „Промоција и оснаживање деловања на локалном нивоу и ангажовање ИПАС система". Стручни консултант УНДП-а био је Марко Павловић уз подршку руководиоца Центра за дијаспору Привредне коморе Србије Александра Радовановића.

Студија националног инвестиционог оквира на 95 страница кроз 9 поглавља говори о потенцијалу сарадње са српском академском и пословном дијаспором кроз упоредну анализу позитивних примера из света и успешне приче повратника. На крају анализе дати су закључци и предлози унапређења сарадње кроз мапирање инвестиционих планова локалне самоуправе и мапирање потенцијалних инвеститора из дијаспоре, као и унапређења интерресорне координације активности међународних и домаћих актера према дијаспори и интензивирања консултација кроз изучавање иностраних модела рада са пословном дијаспором . У студији је нотирано да је српска пословна дијаспора у Швајцарској у сарадњи са Привредном комором Министарством спољних послова организовала Свесрпски самит пословне и академске дијаспоре организован већ другу годину заредом и да је представљен иницијални концепт банкарске дијаспоре из Канаде пројекат Српске развојне банке дијаспоре. У сарадњи ПКС-а, УНДП-а и МСП-а организовано је представљање студије у Торонту за 8. јул 2017.

Студија представља темељ будућем програму чији је циљ и да допринесе бољем повезивању институција и донатора у Србији на тему дијаспоре и сагледавању миграционе политике као развојног фактора српске привреде и науке.

У име успешне сарадње поклон књиге српске дијаспоре из Швајцарске са прославе 100-годишњице постављења првог српског амбасадора са прегледом достигнућа Свесрпског Пословног Самита, Сајма и Пословног Форума из 2016. године уручила је амбасадор др Никшић домаћинима.



Процес приступања Републике Србије Европској унији

Република Србија потписала је 29. априла 2008. године Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП) са Европском унијом, који је ступио на снагу 1. септембра 2013. године. Овим Споразумом Република Србија и Европска унија по први пут су ушле у фазу односа уређених свеобухватним уговором, којим се потврђује перспектива чланства Србије у Европској унији. Република Србија поднела је захтев за пријем у чланство Европске уније 22. децембра 2009. године. Европски савет донео је 1. марта 2012. године одлуку да Србији додели статус кандидата за чланство у Европској унији док је 28. јуна 2013. године донео одлуку да се отворе приступни преговори са Републиком Србијом.

 

Ток приступних преговора


Општа позиција Европске уније (ЕУ) о приступним преговорима Р. Србије усвојена је 17. децембра 2013. године на Савету за опште послове ЕУ (GAC), а одобрена на заседању Европског савета 19-20. децембра 2013. и састоји се од два документа: уводног излагања ЕУ на првој Међувладиној конференцији Р. Србије и ЕУ и Преговарачког оквира за приступање Р. Србије ЕУ. Преговарачки оквир садржи принципе, суштину и процедуре целокупног преговарачког процеса. Тежиште је на условима под којима ће држава кандидат усвајати и извршавати acquis communautaire (правну тековину ЕУ), подељену у 35 тематских поглавља. ЕУ очекује да Р. Србија обезбеди пуно спровођење кључних реформи и законодавства, посебно у области реформе правосуђа, борбе против корупције и организованог криминала, реформе јавне управе, независности институција, реформе медија, антидискриминације и заштите мањина. Посебан значај придаје се усклађености динамике преговарачког процеса, односно уједначеном напретку у свим поглављима. Ово се посебно односи на поглавља 23 (правосуђе и основна права) и 24 (правда, слобода и безбедност) чији напредак мора да прати динамику осталих поглавља. Процедура наведена у претходном ставу односиће се и на питања у оквиру поглавља 35.
Преговори Републике Србије о чланству у ЕУ званично отпочели су 21. јануара 2014. године у Бриселу, Првом међувладином конференцијом о приступању Србије ЕУ, на којој су размењени ставови између представника ЕУ и Србије, представљен је Преговарачки оквир ЕУ, Преговарачки тим Републике Србије и календар састанака Међувладине конференције по преговарачким поглављима. Међувладина конференција може се састајати у политичком формату, или на техничком или експертском нивоу.
Први корак пре отварања сваког од 35 поглавља јесте тзв. screening односно претрес и аналитички преглед законодавства које је важеће у Р. Србији у одређеној области и оног у ЕУ. Фаза аналитичког прегледа законодавства почиње тзв. експланаторним скринингом у оквиру ког Европска комисија представља држави кандидату правне тековине ЕУ подељене у преговарачка поглавља, док се кроз тзв. билатерални скрининг процењује ниво усклађености правног система државе кандидата са правним системом ЕУ. Потом се утврђују разлике између два законодавства и мере за превазилажење ових разлика, на основу чега се израђује акциони план за примену ових мера и дефинише временски оквир.
Након завршетка билатералног скрининга, Европска комисија представља државама чланицама Извештај о скринингу, који садржи препоруке о отварању преговора за одређено поглавље и, евентуално, мерила за отварање преговора о појединим поглављима (opening benchmarks).
Процес скрининга за Р. Србију почео је у септембру 2013. године и завршио се крајем марта 2015. године. Европска комисија планира да достави све извештаје о скринингу радној групи COELA на разматрање до краја 2015. године. Представници ЕК истичу да су задовољни досадашњим током скрининга, којег оцењују одличним, јер је показао висок ниво спремности и посвећености српске администрације целом процесу, као и реформама.
Р. Србија жели да читав преговарачки процес добије што већу динамику, укључујући и динамику отварања (и затварања) што већег броја преговарачких поглавља у току ове и наредне године, али динамика самог процеса зависи не само од Р. Србије, већ првенствено од ЕУ и њених држава чланица.
Представници Министарства спољних послова активно учествују у владиним телима у процесу приступања Европској унији. Први потпредседник Владе и министар спољних послова члан је Координационог тела, које је задужено да разматра најважнија питања и усмерава послове из делокруга органа државне управе у процесу приступања ЕУ. О текућим питањима у процесу приступања стара се Савет координационог тела, чији је члан, испред Министарства спољних послова, државни секретар, у својству председника Преговарачке групе 31. Министарство спољних послова је носилац активности за Преговарачку групу 31 – спољна, безбедносна и одбрамбена политика. Министарство спољних послова такође учествује у раду следећих преговарачких група за преговоре о приступању Р. Србије Европској унији, као члан: Преговарачкој групи 23 – правосуђе и основна права; Преговарачкој групи 24 – за питања правде, слободе и безбедности; Преговарачкој групи 30 – за економске односе са иностранством; Преговарачке групе 34 – за институције и Преговарачкој групи 35 – за остала питања.
Државни секратар Министарства спољних послова члан је преговарачког тима Р. Србије, који учествује у изради преговарачких позиција и задужен је за вођење преговора у свим поглављима и фазама преговора. Такође, активну улогу у процесу приступања и преговора имају и представници Сталне мисије Р. Србије при ЕУ, који обављају послове секретара и заменика секретара Међувладине конференције.
У циљу праћења примене Споразума о стабилизацији и придруживању Р. Србије и ЕУ, формирана су следећа тела у којима учествују представници МСП – Савет за стабилизацију и придруживање, који је задужен за разматрање најважнијих питања која се тичу спровођења ССП и чији су чланови: министар без портфеља задужен за европске интеграције, шеф преговарачког тима, државни секретар МСП, амбасадор Р. Србије при ЕУ, заменик директора КЕИ и представник Сталне мисије Р. Србије при ЕУ као секретар Савета и Одбора за стабилизацију и придруживање, који је задужен за решавање специфичних питања која се тичу примене ССП-а уз одржавање састанака по потреби, између
рада Савета, чији је члан и државни секретар МСП. Представници МСП учествују и у раду Пододбора ССП за правду, слободу и безбедност и Пододбора ССП за трговину, индустрију, царине и порезе.



Министар Дачић и турски премијер о избегличкој и мигрантској кризи

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић борави данас у посети Турској.

Министар Дачић састао се са премијером Турске Биналијем Јилдиримом.

Премијер Јилдирим пренео је министру Дачићу, приликом данашњег сусрета у Анкари, да Турска неће учинити ништа што би било на штету Србије кад је избегличка и мигрантска криза у питању.

Турски премијер је рекао да, иако у Турској има око три милиона избеглица и миграната, и иако Европска унија није испунила договор, Турска ће наставити да испуњава своје обавезе из тог договора и неће учинити ништа на штету Србије и суседних земаља.



Избори 2016.године

ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТКА О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзларног представништва Републике Србије могу, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (02. април 2016. године), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима  за народне посланике гласати у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалиштва бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.

Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству доставља захтев надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи.

По доношењу решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упис тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, нопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од родитеља.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалиштва у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе-www.mduls.gov.rs уношењем податка о јединственом матичном броју грађана.

 



Иступање министра Дачића на Неформалном састанку министара спољних послова ПСуЈИЕ

Говор првог потпредседника ВладеСрбије и министра спољних послова Ивице Дачића на Неформалном састанку министара спољних послова Процеса сарадње у Југоисточној Европи  у Софији:

„Господине Председавајући,

Даме и господо,

Драге колеге,

Дозволите ми да се, на почетку, захвалим нашим домаћинима на организацији овог састанка, као и на уложеном труду и свему што су учинили откада су преузели председавање ПСуЈИЕ у јуну прошле године.

Велико ми је задовољство што сам у могућности да присуствујем данашњем састанку и да са колегама разменим мишљења о најновијим збивањима у региону.

Даме и господо,

Главни спољнополитички циљ Републике Србије остаје непромењен, а то је, као и до сада, чланство у Европској унији. На путу ка остварењу овог циља, Србија је демонстрирала своју доследност, како кроз остваривање амбициозне реформске агенде, тако и кроз конструктиван приступ у дијалогу са Приштином. Овом приликом бих желео да вас подсетим да је Република Србија завршила процес скрининга са највишим оценама и да је, као резултат тога, 14. децембра 2015. године у Бриселу одржана Друга међувладина конференција између Србије и ЕУ. Том приликом отворена су два од 35 преговарачких поглавља и то Поглавље 32 о финансијском надзору и Поглавље 35 о нормализацији односа Београда и Приштине.

На жалост, Србија је чекала скоро две године од отварања преговарачког процеса да отвори прва преговарачка поглавља. Наша је намера, а надам се да ће државе чланице Европске уније то подржати, да током 2016. године знатно убрзамо преговарачки процес и да кренемо у процес отварања преговарачких поглавља која имају велики значај за процес реформи и јачање владавине права – пре свега поглавља 23, 24, али и бројних других преговарачких поглавља. За нас је свако преговарачко поглавље које се отвори веома битно, јер је то корак даље у процесу хармонизације са европским нормама и стандардима.

Јака и стабилна економија један је од важних предуслова за чланство у Европској унији. Влада Републике Србије у претходном периоду успела је да стабилизује јавне финансије, смањи фискални дефицит, донесе низ реформских закона у готово свим областима, а мере фискалне консолидације створиле су основе за завршетак преговора са Међународним монетарним фондом и потписивање аранжмана из предострожности. Овим је дат додатни кредибилитет напорима које Влада улаже, што је посебно важан сигнал свим потенцијалним инвеститорима. Имајући у виду успешан рад у претходном периоду, који је управо и довео до отварања првих преговарачких поглавља са ЕУ, Влада Србије ће и у наредном периоду настојати да истраје на реформском путу.

Политика проширења свакако представља један од најзначајнијих инструмената ЕУ и то не само за обезбеђивање стабилности региона и његов даљи економски просперитет, већ и за обезбеђивање стабилности и безбедности читаве ЕУ. Управо због тога од посебног значаја је заједничко ангажовање учесница ПСуЈИЕ, у светлу позиционирања према институцијама ЕУ, ради формирања позитивног имиџа региона у целини, као и одржавања питања од интереса за регион у фокусу ЕУ. У том контексту, веома је важна улога држава које су чланице ЕУ, јер оне могу дати значајан допринос процесу приближавања и прикључења читавог региона ЕУ.

Када већ говоримо о региону, треба констатовати да смо током претходне године заједно прошли кроз бројне изазове који су имали значајан капацитет да доведу до нестабилности, чак и угрожавања безбедности, али смо ипак успели да сачувамо стабилност у региону, у чему је важну улогу свакако имала и Европска унија и неке њене чланице. Република Србија наставиће да спроводи отворену и конструктивну регионалну политику и да се залаже за што боље односе са свима у свом окружењу.

Даме и господо,

Веома ми је драго што су приоритети бугарског председавања ПСуЈИЕ постављени тако да представљају одраз актуелних дешавања у региону. Управо су питања решавања проблема миграната, повезивање у области енергетике и инфраструктуре и слобода медија, теме које су високо котиране међу приоритетима свих нас у југоисточној Европи.

Већина учесница ПСуЈИЕ данас се суочава са највећом мигрантском кризом од завршетка Другог светског рата, а развој ситуације у претходном периоду указује на могућност да актуелни светски талас миграција, потенцијално, преко Балкана и Медитерана, може у правцу ЕУ да покрене и неколико милиона миграната. Србија је међу земљама које су тога можда и највише свесне јер је, као транзитна земља, у самом средишту тзв. „западно-балканске руте".

Иако већина миграната, који на територију Србије улазе из Бугарске и Грчке, преко Македоније, исказује намеру да затражи азил, јасно је да је Србија само једна од земаља на њиховом путу ка западној Европи. Србија, у односу на земље чланице ЕУ, не трпи ништа мањи притисак, посебно у односу на ресурсе и средства којима располажемо, која су свакако далеко мања од оних која су на располагању државама чланицама ЕУ. Само током 2015. године на територију Србије ушло је преко 600.000 људи, међу којима је највећи број држављана Сирије и Авганистана. У појединим периодима дневни број улазака достизао је и 9.000. Иако је сада зимски период и притисак је смањен, и даље свакодневно границу Србије са Македонијом прелази велики број миграната. Током јануара ове године у Србију је већ ушло скоро 60.000 миграната.

Као земља која се налази у средини западно-балканске руте, Србија осећа последице одлука свих земаља које се налазе и на доњем и на горњем току руте. Због тога смо у оквиру механизама комуникације који су уведени након самита ЕУ о западно-балканској рути посебно указивали на потребу раног обавештавања свих инволвираних земаља(Аустрија, Немачка) како би све земље на рути биле унапред информисане о промени режима на границама и како о свакој новој мери која се спроводи у земљама крајње дестинације. На пример, након одлуке земаља на горњем току западно-балканске руте, које су престале да на своју територију примају економске мигранте, а потом и на одлуку Аустрије да преко своје територије дозволи пролаз само оним мигрантима који искажу намеру да затраже азил у Немачкој и Аустрији, Република Србија је почела да поступа на истоветан начин, јер не можемо дозволити да се читав терет пребаци на нас.

Сматрамо да смо се досадашњим поступањем показали као кредибилан партнер ЕУ, посебно имајући у виду да смо показали спремност да преузмемо део одговорности и прихватимо привремени смештај једног броја миграната иако нисмо држава чланица ЕУ. Међутим, уколико би дошло до ланчане реакције драстичног смањења пропусне моћи или затварања граница (Немачка, Аустрија, па даље редом...), то би за Републику Србију и читав регион била посебно опасна ситуација. Тиме би се зауставио проток миграната и узроковало њихово масовније и дуже задржавање на територији Србије, што би за нас представљало изузетно оптерећење. Без обзира на сво разумевање и емпатију које имамо према мигрантима, ми не можемо дозволити да се Република Србија претвори у својеврсни сабирни центар за мигранте.  Србија такође није у могућности да прими назад мигранте који су транзитирали преко наше територије, а нису добили азил у ЕУ, јер за то немамо нити капацитета нити средстава нити смо прва земља уласка.

Очекујем да ћемо на ову тему разговарати и крајем ове недеље на неформалном састанку министара иностраних послова ЕУ и земаља кандидата за чланство (Gymnich). Сматрам и да је веома важно што ћемо на данашњем састанку министара Процеса сарадње усвојити Заједничко саопштење о изазовима миграција (JointStatementonMigrationChallenges).

Даме и господо,

Искористио бих ову прилику и да на крају пожелим Бугарској пуно успеха током наредних шест месеци председавања ПСуЈИЕ и да укажем да смо, уколико то буде било потребно, спремни да пружимо сваку врсту помоћи и да поделимо искуства која смо стекли током нашег председавања ПСуЈИЕ 2012. године.

Хвала на пажњи."



Србија пружа свој допринос у раду форума Кина-ЦИЕЗ

В..д. помоћника министра спољних послова Горан Алексић боравио је 28. октобра у Варшави где је учествовао на 6. Састанку националних координатора механизма сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе.

Састанку чији је домаћин био шеф пољске дипломатије Гжегож Шетина, присуствовали су национални координатори Кине и 16 земаља ЦИЕ како би усагласили развојне правце овог механизма у оквиру кинеске стратешке визије заједничког развоја - „Економског појаса Пута свиле и поморског Пута свиле за 21. век". Високи званичници и представници земаља ЦИЕ, задужени за сарадњу са Кином у овом механизму, дискутовали су и о припремама за предстојећи састанак шефова влада Кина-ЦИЕЗ, који ће ове године бити одржан у новембру у кинеском граду Суџоу.

В.д. помоћника министра спољних послова Алексић је у сусрету са замеником министра спољних послова Кине и генералним секретаром Секретаријата за сарадњу Кина-ЦИЕЗ Вангом Чаом истакао спремност Србије да пружи пуни допринос унапређењу рада форума Кина-ЦИЕЗ који је истовремено обогатио билатералну сарадњу две земље.

Наглашавајући значај који Кина придаје у сарадњи са Србијом, заменик кинеског министра спољних послова је оценио да је ангажман Србије у овом механизму допринео успону српско-кинеских односа, о којем најбоље сведоче резултати у области инфраструктуре где посебно место заузима пројекат модернизације железнице Београд-Будимпешта, као интегрални део „Појаса и пута".



Изјава министра Дачића

Ивица Дачић

Изјава првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића:

"Србија води тешку политичку и дипломатску борбу за спречавање пријема такозване Републике Косово у Унеско, борећи се не само са неистинама, неправдама и двоструким стандардима, већ и са жестоким лобирањем и притисцима спонзора косовског захтева на све земље које нису признале једнострано проглашену независност Косова да, у најмању руку, буду уздржане приликом гласања.

Начин гласања у Унеску је специфичан и рачунају се само гласови за и против, не и уздржани. Тако је Косову довољна двотрећинска већина само од оних који су гласали за и против, а не од свих који су гласали. Зато је Косово и прошло на Извршном савету Унеска иако нису имали већину од гласалих.

Зато је изјава Бојана Пајтића да власт прави фарсу, иако зна да Косово нема двотрећинску већину, врхунац политичког лицемерја Демократске стране, јер је у време њихове власти Косово прогласило независност коју је тада већ признало 86 земаља. Уместо да се укључе у часну борбу за заштиту српског културног и верског наслеђа, Бојан Пајтић и Демократска странка користе и Косово као тему за нападе на Владу Србије и премијера Вучића и бекство од сурове реалности да је данашња опозиција у Србији једна од најнеодговорнијих, најнеспособнијих и најслабијих у српској историји, како новијој, тако и даљој."



Вести
ПРИЈАВА ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Књига жалости
Попис становништва, домаћинстава и станова 2022. године
Председник Вучић положио заклетву
Селаковић: Ситуација на КиМ далеко од нормалне и стабилне
Селаковић: Председник Вучић освојио 7,3 пута више гласова у дијаспори у односу на 2017. годину
Селаковић разговарао са министром иностраних послова Кине
Расписани конкурси за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору
Председник Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Министар Селаковић разговарао са амбасадорком Народне Републике Кине
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Председник Вучић обишао радове на инфраструктурним пројектима у Моравичком округу
Састанак председника Вучића са представницима кинеске грађевинске компаније “Power Construction Corporation of China Limited”
Премијерка Брнабић: Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Састанак председника Србије са државним саветником и министром спољних послова Народне Републике Кине
Челично пријатељство и стратешко партнерство Србије и Кине
Односи Србије и Кине достигли нови ниво
Говор министра спољних послова Србије Николе Селаковића на седници Савета Безбедности Уједињених Нација
Министар Селаковић упутио честитку поводом Дана оснивања Народне Републике Кине
Председник Вучић: Изузетно сам поносан што су односи између Републике Србије и Народне Републике Кине на историјском врхунцу
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Министар Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Састанак са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору - 2021. година
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Телеграм саучешћа шефу кинеске дипломатије
Изградња фабрике за „Синофарм“ вакцине до краја године
Министар Селаковић честитао шефу кинеске дипломатије 100. годишњицу КПК
Телефонски разговор са председником НР Кине
Састанак председника Вучића са амбасадорком НР Кине
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Састанак председника Вучића са делегацијом компаније „Shandong Hi-Speed Group“ и амбасадорком НР Кине
Селаковић: Србија и Кина поносне на своје челично пријатељство
Селаковић: Опредељени смо за очување традиционалног пријатељства Србије и Кине
Србији до сада испоручено 4,2 милиона доза вакцине „Синофарм“
Селаковић: Србија поносна на традиционално пријатељство са Кином
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Састанак председника Вучића са амбасадорком НР Кине
Планирано да се до краја априла вакцинише више од 37 одсто становништва
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
У Србију стигло пола милиона доза вакцина „Синофарм“
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Потписан Уговор о куповини вакцина компаније Синофарм
Састанак са амбасадорком Народне Републике Кине
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Вучић: Невероватни помаци у сарадњи са Кином, извоз повећан чак 15 пута
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ПРИВРЕДИ И ГРАЂАНИМА
ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ
Честитка председника НР Кине поводом Дана државности Републике Србије
У Србију стигло још 500.000 кинеских вакцина против вируса корона
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Састанак са амбасадорком НР Кине
Писмо председника НР Кине Си Ђинпинга
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Председник Вучић дочекао на аеродрому милион доза кинеских вакцина
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ – ЛАЖАН САЈТ ЗА ПРИЈАВУ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору
Улазак у земљу уз негативан ПЦР тест или самоизолацију
Избори за народне посланике - наставак спровођења изборних радњи
Дигитални садржаји у области културе
Донације НР. Кине за Р. Србију
Обавештење о ограничењу пријема захтева за визе
Избори за народне посланике – прекидање радњи у спровођењу избора
КОРОНА ВИРУС – ОДЛУКA ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Корона вирус - препорука држављанима Р.Србије у иностранству
Корона вирус - улазак у Републику Србију
Измена одлуке о проглашењу болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 заразном болешћу
Избори за народне посланике
Кокурси за суфинансирање пројеката
Одлуке о суфинансирању пројекта
Обележавање 5. августа - Дана сећања на прогнане и страдале Србе 90-их година
Гостовање ансамбла Народног позоришта из Београда у Шангају
Представљена Анализа националног инвестиционог оквира за дијаспору у Републици Србији
Процес приступања Републике Србије Европској унији
Министар Дачић и турски премијер о избегличкој и мигрантској кризи
Избори 2016.године
Иступање министра Дачића на Неформалном састанку министара спољних послова ПСуЈИЕ
Србија пружа свој допринос у раду форума Кина-ЦИЕЗ
Изјава министра Дачића
Архива вести